Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów

Zespół Szkół w Czaczu
Filtr
  • 15 kwietnia w Szkole Podstawowej im. por. Stefana Rysmanna w Bronikowie odbył się finał Gminnego Konkursu Ortograficznego. W zmaganiach udział wzięli uczniowie z gminy Śmigiel.

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas trzecich: Marcelina Żurawska, Olga Piotrowicz, Bartosz Konopiński oraz z klas drugich: Alan Figura, Hanna Dalaszyńska i Miłosława Jurga.

    Miło nam poinformować, że tytuł „Mistrza Ortografii” zdobył uczeń klasy 2b Alan Figura. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! fot.P.Rychel-Samoląg

  • Komenda Powiatowa Policji w Kościanie zorganizowała konkurs pod hasłem „Bezpieczne Ferie z Sierżantem Pyrkiem”. Do konkursu zgłoszono aż 436 prac plastycznych. Wśród jego laureatów w kategorii klas I, spośród około 150 prac, wybrano rysunek uczennicy klasy 1a z Zespołu Szkół w Czaczu.

    Praca Alicji Jagodzińskiej, ilustrująca sytuację niebezpieczeństwa na zamarzniętym stawie, zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w twórczości artystycznej!

  • Władysław Józwiak został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.

    W piątkowe popołudnie 26 stycznia Władysław Józwiak uczeń klasy 7a wraz z 86 uczestnikami województwa wielkopolskiego brał udział w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym. Miło mi poinformować, że jest finalistą tego konkursu, za co otrzymuje dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej.  Dodam, że konkurs był bardzo trudny, Władziu musiał wykazać się bardzo dobrą znajomością zadań zarówno z geografii Polski, jak i świata. Jeszcze raz gratuluję i życzę dalszych sukcesów. fot.M.Adamczak

  • Z okazji zbliżających się świąt Urząd Miejski Śmigla zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów klas IV –VIII pt. „Świąteczna pocztówka”. Zadaniem uczestnika było wykonanie pracy plastycznej o tematyce świąt Bożego Narodzenia. 9 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Magicznej Krainie Św. Mikołaja, na stacji Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej zostały ogłoszone wyniki tego konkursu.

    Naszą szkołę reprezentowała praca Agaty Jagodzińskiej z klasy 5a, która otrzymała w tym konkursie wyróżnienie. Zwycięskie prace zostały wydane w formie pocztówki. Serdecznie gratulujemy!

  • 27 listopada odbył się finał wojewódzki konkursu "Zielone Wielkopolskie". Nasza szkołę reprezentował uczeń klasy 7a Szymon Frąckowiak, ponadto gminę Śmigiel reprezentowali uczniowie szkół ze Śmigla i Starej Przysieki Drugiej. W olimpiadzie wzięło udział 18 gmin województwa wielkopolskiego, a każdą gminę reprezentowały zespoły 3 osobowe. Liczyła się klasyfikacja indywidualna i grupowa. Miło mi poinformować, że Szymon zajął 6 miejsce w klasyfikacji indywidualnej na 54 startujących. Tym samym Szymon i inni uczestnicy naszej gminy zdobyli również 6 miejsce w klasyfikacji gminnej.

    18 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie przez p. burmistrz Małgorzatę Adamczak. Konkurs organizowany był przez Fundację Większe Mniejsze, a dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jeszcze raz gratulujemy Szymonowi osiągniętego wyniku.fot.M.Adamczak

  •  

    Miło nam poinformować, że uczennica klasy 1b Lena Pintal otrzymała wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym „Mój zębowy niezbędnik”, zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kościanie.

    Duży sukces odniósł również Filip Sobański, wychowanek Akademii Piłkarskiej Reissa, który podczas podsumowania sezonu 2023 uzyskał tytuł Najlepszego Zawodnika turnieju Reiss Cup By Coconaut. Serdecznie gratulujemy! fot.P.Rychel-Samoląg

  • Lena Adamczak uczennica klasy IVa rozpoczęła nowy sezon w tenisie stołowym. W poprzednim sezonie Lena wywalczyła 8 miejsce w Polsce i 1 miejsce w Wielkopolsce w swojej kategorii. We wrześniu brała udział w 1 Grand Prix Wielkopolski Kadetek, w którym zajęła bardzo dobre VI miejsce pokonując dużo starsze od siebie zawodniczki. Ponadto startowała w eliminacjach do Grand Prix Polski Młodziczek w Olkuszu i przeszła do turnieju głównego, w którym zagrała bardzo dobre mecze.

    Natomiast w ostatni weekend odniosła bardzo duży sukces, ponieważ wzięła udział w I Grand Prix Polski Żaczek i zajęła V miejsce, co tym samym uplasowało ją na 7 miejscu w Polsce. Warto dodać, że Lena po szkole trenuje 3 razy w tygodniu w Klubie GLKS "Orlęta Czacz" pod okiem trenera Marka Maślaka i dodatkowo bierze udział w różnych turniejach organizowanych w kraju i zagranicą. Przykładem jest międzynarodowy turniej tenisa stołowego w Dusseldorfie w Niemczech dla dzieci, w którym wzięła udział i zajęła V miejsce, a startowało tam ponad 200 dzieci w każdej kategorii.
    Przed Leną okres przygotowawczy do kolejnych turniejów, dlatego życzymy jej dużo sił, zdrowia i dobrej kondycji oraz motywacji do osiągania coraz lepszych wyników.

    GALERIA FOTO fot.M.Adamczak

  • 31 maja 2023 r. uczniowie klas ósmych w składzie: Zofia Marcinkowska, Klaudia Woś i Bartosz Wojciechowski wzięli udział w VII Powiatowym Konkursie o tytuł Mistrza Teologii.

    Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu znajomości Starego i Nowego Testamentu oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. Wszyscy nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z zagadnieniami, natomiast Zosia Marcinkowska z klasy VIIIa została finalistką  konkursu zajmując IV miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów. fot.B.Dudzińska

  •  

     

     

     

     

     

    Wiosna obfitowała w konkursy ortograficzne. Już 14 marca sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XXIII Gminnym Konkursie Ortograficznym „Zostań mistrzem ortografii” pod patronatem Burmistrza Śmigla. Tegoroczne zmagania odbyły się w Szkole Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu. Naszą szkołę w kategorii klas IV – VI reprezentowali: Ewelina Dworczak, Władysław Jóźwiak oraz Maja Konieczna. Przedstawicielkami klas starszych były: Iga Kozłowska, Zuzanna Koźlik oraz Klaudia Woś. Wicemistrzem ortografii został Władysław Jóźwiak z klasy VI a.                                                  

    20 kwietnia natomiast dwoje uczniów z klas ósmych, Małgorzata Marcinkowska oraz Mateusz Skrzypczak,  wzięło udział w powiatowym konkursie ortograficznym „Złote pióro Kolberga”.  Konkurs ten organizowany jest przez I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie. Uczniowie zmierzyli się z dwoma tekstami  o przygodach fikcyjnego bohatera – Oskara Kolbergowicza i rozwiązali krzyżówkę o historii liceum. W gronie finalistów konkursu  znalazł się uczeń  klasy VIII b – Mateusz Skrzypczak.                                                                                                                                                          

    26 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Kościanie im. Stefana Koszewskiego odbył się ostatni z konkursów, a mianowicie XXVII Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV – VI. W rywalizacji udział wzięło 39 uczniów powiatu kościańskiego. Reprezentanci naszej szkoły, Kamila Jaworska, Szymon Frąckowiak i Władysław Jóźwiak pisali dyktando, w którym  mogli popełnić 104 błędy. Wszyscy nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z zadaniem, zaś Szymon Frąckowiak z klasy VI a został finalistą konkursu.
    Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczniom, którzy mierzą się z niełatwą polską ortografią oraz interpunkcją. fot.E.Walachowska

  •  

     

     

     

     

     

    W sobotę 20 maja w Lubaszu odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W kategorii I (uczniowie klas 1–4 szkoły podstawowej) powiat kościański reprezentowała uczennica naszej szkoły – Agata Jagodzińska.

    Awans do etapu wojewódzkiego Agata zapewniła sobie zajmując I miejsce w eliminacjach powiatowych turnieju, które odbyły się 23 marca w Szkole Podstawowej w Jerce. W etapie wojewódzkim w swojej kategorii rywalizowała z 30 uczestnikami.

    Turniej składał się z testu pisemnego, zadań praktycznych i finału ustnego. Podczas turnieju uczestnicy musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznymi umiejętnościami posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego. Dziękujemy OSP Czacz i PSP Kościan za pomoc w przygotowaniach do turnieju. fot.M.Jagodzińska

  • 5 maja  w  Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie odbył się Powiatowy Konkurs „Złote Pióro Mistrza Ortografii”.

    W konkursie wzięło udział 37 uczniów z klas III. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3a Lena Adamczak i Natan Konieczny. 16 maja odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Nagrody  uczestnikom wręczył burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz. Miło nam poinformować, że wyróżnienie w konkursie otrzymała Lena Adamczak.

    GALERIA FOTO fot.P.Rychel-Samoląg

  • W poniedziałek 8 maja odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla klas drugich. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali Gabriela Szczerbal i Franciszek Sieracki z klasy 2b oraz Wiktoria Grygiel i Maria Marcinkowska z klasy 2a. Reprezentanci mieli za zadanie przeczytać wylosowany fragment książki Holly Webb przed zebraną komisją.

    Miło nam poinformować, że w przeprowadzonym konkursie III miejsce zajęła Maria Marcinkowska, a wyróżnienia otrzymały Gabriela Szczerbal i Wiktoria Grygiel. Serdecznie gratulujemy!

    GALERIA FOTO fot.P.Przybylska

  • We wtorek 25 kwietnia w Zespole Szkół w Starym Bojanowie odbył się III Gminny Konkurs Matematyczny pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla "Zostań mistrzem matematyki". Celem konkursu było popularyzowanie matematyki i rozwijanie zainteresowań matematycznych. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV-VI oraz klas VII-VIII. Naszą szkołę reprezentowali: Marcel Flis, kl. 5b, Szymon Frąckowiak, kl. 6a, Władysław Jóźwiak, kl. 6a, Małgorzata Marcinkowska, kl. 8a, Artur Łapszyn, kl. 8b i Mateusz Skrzypczak, kl. 8b.

    Miło nam poinformować, że  Władysław Jóźwiak zajął I miejsce, a Szymon Frąckowiak II miejsce w rywalizacji klas IV – VI.  Gratulujemy! W piątek 28 kwietnia zwycięzcy spotkali się ponownie, aby odebrać nagrody z rąk Wiesława Kasperskiego - Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla.

    GALERIA FOTO fot.M.Jagodzińska

  • Dnia 14 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Śmiglu odbył się etap finałowy XXIII Gminnego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Burmistrza Śmigla. Uczniowie z pięciu szkół naszej  gminy rywalizowali o tytuł „Mistrza Ortografii”. Zmagania z niełatwymi  regułami ortograficznymi oraz zasadami interpunkcyjnymi  stoczono w dwóch kategoriach wiekowych:  klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII.  Miło nam poinformować, że uczeń klasy VIa – Władysław Jóźwiak zajął II miejsce w rywalizacji klas IV – VI. Gratulujemy!

  • Uczniowie klasy 1a chętnie prezentują swoje talenty i uzdolnienia poprzez udział w konkursach o różnorodnej tematyce.

    Miło mi poinformować, że MIŁOSŁAWA JURGA zajęła III miejsce w gminnym konkursie plastycznym pt. "Walentynka dla Ukrainy"organizowanym przez Urząd Miejski Śmigla.

    Natomiast KORNELIA BUCHWALD zajęła III miejsce w powiatowym konkursie plastycznym pt. "Najpiękniejsza kartka wielkanocna" organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kościanie. Gratulujemy serdecznie i liczymy na dalsze sukcesy. fot.M.Biegańska

  • Uczennica klasy 3a Lena Adamczak odnosi ogromne sukcesy w tenisie stołowym. W ostatnim czasie zdobyła 2 miejsce w III Grand Prix Wielkopolski Żaczek, 1 miejsce w V Memoriale Kazimierza Maślaka w Czaczu oraz zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski, które odbędą się w Gliwicach 3 czerwca. Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów! fot.P.Rychel-Samoląg

  • W IV Konkursie Historycznym "Ziemia Śmigielska w czasie Powstania Wielkopolskiego", który odbył się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla,  Małgorzata Marcinkowska drugi rok z rzędu zdobyła pierwsze miejsce, a Bartosz Wojciechowski drugie. Ich wiedza na temat powstania wielkopolskiego jest imponująca. Wielkie gratulacje. Wśród wyróżnionych uczestników był również Artur Łapszyn.

  • Bartosz Wojciechowski oraz Mateusz Skrzypczak reprezentowali okręg leszczyński w konkursie sprawdzającym wiedzę z zakresu kompetencji obywatelskich.

    W eliminacjach rejonowych wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą samorządu terytorialnego. Wielkie gratulacje za sukces i dużą wiedzę. Organizatorem konkursu było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. W etapie szkolnym uczestniczyły jeszcze: Jagoda Szymańska, Zuzanna Koźlik i Małgorzata Marcinkowska. fot.M.Adamczak

    W realizacji zadań wykorzystaliśmy wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości, #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszłosci.

  • Mateusz i Jagoda wzięli udział  w konkursie organizowanym przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie. Celem konkursu było przygotowanie pracy pod tytułem „Zakładam firmę w branży ekologicznej” edycja 2022. Uczestnicy musieli wykazać się myśleniem proekologicznym oraz zwrócić uwagę na kompetencje. Mateusz zajął się tematem związanym z segregacją śmieci, natomiast Jagoda założyła ekologiczną  firmę turystyczną sprzedającą wyjazdy zagraniczne. Dzięki swym działaniom zaprezentowanym w pracy Mateusz został laureatem, a praca Jagody została wyróżniona. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Link do wyników konkursu:

    Wyniki konkursu „Zakładam firmę w branży ekologicznej” edycja 2022 | CWRKDiZ Leszno

    fot.M.Adamczak W realizacji zadań wykorzystaliśmy wyposażenie zakupione dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości, #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszłosci.

     

  • Pani Milena Jagodzińska została wyróżniona i nagrodzona podczas gali podsumowującej konkurs "Wielkopolski Nauczyciel Roku".

    Konkurs jest organizowany co roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Nagradzani są nauczyciele cechujący się entuzjazmem i pasją w pracy, wysoką jakością nauczania, współpracą ze środowiskiem lokalnym, którzy swoją postawą i pracą mobilizują innych do działania, posiadający szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, czynnie zaangażowani w rozwój szkoły.

    Pani Milena jest jedyną nagrodzoną przedstawicielką nauczycieli naszego regionu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy!

    źródło fot. https://www.umww.pl/poznalismy-najlepsze-szkoly-i-najlepszych-nauczycieli-w-wielkopolsce

  • Wiersze o Czaczu i okolicznych wsiach zostały napisane przez uczniów naszej szkoły. Kilka z tych utworów zostało nagrodzonych w powiatowym konkursie poetyckim. Zapraszamy do lektury.
  • Miło mi poinformować, że uczennice klasy IIIa znalazły się na podium Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. "Kosz pełen zdrowia", organizowanego przez Zespół Szkół w Krzywiniu. Celem konkursu było propagowanie idei zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie zaangażowania uczniów w dążenie do utrzymania swojego zdrowia na najwyższym poziomie.
    I miejsce w kategorii klas trzecich zajęła Agata Jagodzińska, a miejsce III Natalia Starkbauer. Serdecznie gratulujemy! fot.M.Biegańska

     

  • Agata Wawrzynowska reprezentowała naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Ortograficznego Języka Angielskiego i zdobyła wyróżnienie. Uczennica konkurowała w kategorii klas V zapisując ze słuchu wyrazy w języku angielskim, a następnie wyjaśniając ich znaczenie po polsku. Gratulacje!

    GALERIA FOTO fot.K.Wawrzynowska

  •  

    Dnia 11 kwietnia w naszej szkole odbył się etap finałowy XXII Gminnego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Burmistrza Śmigla. Uczniowie z pięciu szkół naszej gminy rywalizowali o tytuł „Mistrza Ortografii”.

     

    Zmagania z niełatwymi regułami ortograficznymi oraz zasadami interpunkcyjnymi stoczono w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII.  
    A oto laureaci konkursu:

    KLASY IV – VI:
    I miejsce Maria Skrzypczak, Szkoła Podstawowa  w Śmiglu
    II miejsce Nikodem Gbiorczyk, Zespół Szkół w Czaczu
    III miejsce Filip Kałucki, Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej
    KLASY VII – VIII:
    I miejsce Zofia Schoepe, Zespół Szkół w Starym Bojanowie
    II miejsce Anna Stróżyńska, Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej
    III miejsce Igor Hojan, Zespół Szkół w Starym Bojanowie
    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

  • 6 kwietnia 2022 r w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Starym Bojanowie odbył się III Gminny Konkurs „Ziemia Śmigielska w czasie Powstania Wielkopolskiego”. Patronat nad konkursem objął Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla. Celem konkursu było upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy o powstaniu wielkopolskim oraz przybliżenie udziału mieszkańców ziemi śmigielskiej w walkach powstańczych. Kolejna edycja tego konkursu okazała się sukcesem uczniów naszej szkoły.


    I miejsce Małgorzata Marcinkowska VIIa
    II miejsce Bartosz Wojciechowski VIIb
    III miejsce Artur Łapszyn VIIb

    GALERIA FOTO

  • W czwartek 31 marca w naszej szkole odbył się II Gminny Konkurs Matematyczny pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla "Zostań mistrzem matematyki". Celem konkursu było popularyzowanie matematyki i rozwijanie zainteresowań matematycznych. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV-VI oraz klas VII-VIII. W tym dniu do naszej szkoły przyjechali Szkolni Mistrzowie Matematyki szkół naszej gminy.

    W poniedziałek 4 kwietnia zwycięzcy spotkali się ponownie, aby odebrać nagrody z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Pana Wiesława Kasperskiego.
    Kategoria IV-VI
    1 miejsce Gabriela Domagała, Zespół Szkół w Czaczu
    2 miejsce Mikołaj Psiuk, Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu
    3 miejsce Tomasz Kurpisz, Zespół Szkół w Starym Bojanowie
    Kategoria VII-VIII
    1 miejsce Lena Domagała, Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu
    2 miejsce Wiktor Skrzypczak, Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu
    3 miejsce Jakub Jóźwiak, Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej
    Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    GALERIA FOTO

  • Dnia 17 grudnia 2021 roku uczniowie klas piątych Kamila Jaworska oraz Marcel Kobus uczestniczyli w uroczystym wręczeniu nagród gminnego konkursu na pracę multimedialną pod hasłem: „Gdzie szukać pomocy, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy”. Celem konkursu było przygotowanie pracy multimedialnej w formie PDF - zakładki na stronę internetową Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu, nawiązującej do hasła przewodniego konkursu.
    Marcel Kobus zajął 3 miejsce, natomiast praca Kamili Jaworskiej została wyróżniona. 

    Serdecznie gratulujemy.

  • Mimo, iż mieliśmy mało czasu na przygotowanie świątecznego przedstawienia, Motylki w roli aktorów spisały się rewelacyjnie. Ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy ugościć Państwa w naszym przedszkolu na występach na żywo. Mamy nadzieję, że przygotowane nagranie pozwoli Państwu choć na chwilę poczuć tą wyjątkową atmosferę, która towarzyszyła nam tego dnia oraz będzie pamiątką na przyszłe lata.

    GALERIA FOTO

  • Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Świąteczna atmosfera zaczęła się od wspólnego kolędowania, życzeń oraz wspólnego poczęstunku. Na spacerze spotkaliśmy wyjątkowych gości, którzy obdarowali Motylki prezentami. Dzień zakończyliśmy niespodzianką przygotowaną przez p.Romkę oraz p.Beatę. Zdjęcia w świątecznej fotobudce będą piękną pamiątką, która przypomni nam o tym wyjątkowym dniu w roku pełnym niespodzianek.

    GALERIA FOTO

  • Po naszych kulinarnych przygodach przyszedł czas na choinkę. Choinka w tym roku była inna. Przystąpiliśmy do konkursu, którego celem było wykonanie świątecznej eko ozdoby. Mimo wielu pytań jak i czy to możliwe, Motylki dzielnie przystąpiły do pracy, a pomysły same wpadły do głowy. Wykonaliśmy zimowe prace oraz przygotowaliśmy świąteczne upominki dla rodziców. Nie zabrakło też tańców oraz zimowych spacerów w poszukiwaniu upragnionego śniegu.
    GALERIA FOTO

  • W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia zawitał do naszego przedszkola Gwiazdor z upominkami dla dzieci. Pomimo braku śniegu przyjechał do nas traktorkiem i sprawił tym ogromną radość naszym przedszkolakom. Później świętowaliśmy w sali przy śpiewaniu kolęd i słodkim poczęstunku. Wesołych Świąt!

    GALERIA FOTO

  • W grudniu przygotowywaliśmy się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wykonaliśmy ozdoby świąteczne na choinkę. Ozdoby w tym roku były ekologiczne dlatego, że wzięliśmy udział w konkursie na Choinkę ekologiczną. Chcąc poczuć zapach świąt upiekliśmy oraz ozdabialiśmy pierniki, którymi częstowaliśmy się podczas grupowej wigilii. Skorzystaliśmy również z tego, że na krótko spadł śnieg i bawiliśmy się na boisku. Nie zabrakło zabaw ulubionymi zabawkami w sali oraz aktywności na świeżym powietrzu. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały piękne kartki świąteczne oraz wzięły udział w zbiórce słodyczy dla podopiecznych DPS. 21 grudnia obchodziliśmy wigilię w przedszkolu. Odwiedziło nas w tym dniu dwóch Gwiazdorów, którzy wszystkim przedszkolakom przywieźli prezenty. Po rozpakowaniu upominków złożyliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy oraz zasiedliśmy do wspólnego poczęstunku.
    Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr. Pani Jagoda i pani Ania.

    GALERIA FOTO

  • Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku. My również chcieliśmy przeżyć ten czas bardzo uroczyście. Wspólnie zasiedliśmy do wigilijnego stołu, składaliśmy sobie życzenia, kolędowaliśmy. Panowała niezwykle radosna atmosfera. Oczywiście nie zabrakło prezentów pod lśniącą choinką, które dzieci rozpakowały z wielką radością.

    GALERIA FOTO

  • Grudzień w grupie ŻABKI był czasem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W Mikołajki ubraliśmy przedszkolną choinkę, która wspaniale zdobi naszą  salę. W tym też dniu pod choinką dla każdego grzecznego dziecka Mikołaj zostawił mały upominek. Wykonaliśmy również ozdoby choinkowe w postaci bombek i papierowych łańcuchów. Kolejnym zadaniem związanym z przygotowaniem do świąt było ozdabianie pierniczków na przedświąteczne spotkanie. W dniu przedszkolnej wigilii dzieci samodzielnie przygotowały świąteczny stół. Po poczęstunku w całej oficynie zabrzmiały kolędy śpiewane razem  z grupą TYGRYSKI. Wspólne kolędowanie, życzenia, rozmowy przy wigilijnym stole, wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę pełną radości, nadziei i życzliwości. Z niecierpliwością czekaliśmy  na gościa, który długo nie przychodził. Jednak podczas spaceru spotkaliśmy Gwiazdorów, którzy obdarowali  dzieci prezentami.
    „Niechaj radość ta świąteczna trafi w każdy kąt, a my Wam życzymy: WESOŁYCH ŚWIĄT!”

    GALERIA FOTO

  • Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy - pełen radości i wzruszeń, poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. My również na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia. Rozmawiamy o świątecznych tradycjach, słuchamy kolęd i piosenek świątecznych. Wspólnie ustroiliśmy choinkę, posprzątaliśmy i udekorowaliśmy salę. Aby poczuć magię świąt ozdabialiśmy również pierniki. Tak powstały nam piękne choinki, gwiazdki, bałwanki, aniołki. Czas ten upływa nam w miłej, przyjaznej i świątecznej atmosferze.

    GALERIA FOTO

  • Dzieci z grupy "Misie" mają kolejny etap przygotowań do świąt za sobą. W ubiegłym tygodniu przygotowały pierniczki. Najpierw wałkowały ciasto i wykrawały pierniczki, a następnego dnia dekorowały piękne ciasteczka, które zostały już po części zjedzone, a resztą będziemy się delektować podczas wigilii w poniedziałek.

    GALERIA FOTO

  • W naszej grupie zapachniało świętami i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. W powietrzu unosił się zapach przypraw korzennych. Z przepisu babci Lilki powstało piernikowe ciasto. Zaopatrzeni w potrzebny sprzęt przystąpiliśmy do pracy rozwałkowując ciasto oraz wycinając za pomocą foremek świąteczne pierniczki. Lekcję kulinarną wszystkie dzieci zakończyły z wielką satysfakcją z samodzielnie wykonanych pierniczków. Kolejnym etapem było ozdabianie ich za pomocą kolorowych posypek i lukrowych pisaków. Najprzyjemniejszą chwilą była degustacja. Pierniczki są przepyszne :)

    GALERIA FOTO

  • W tym roku osobiście nas nie odwiedził, ale zostawił dla Motylków prezenty. Dziękujemy rodzicom za słodkie upominki oraz Radzie Rodziców za mikołajkową niespodziankę. Dzień upłynął w mikołajkowej atmosferze podczas wspólnych zabaw w sali oraz na dworze. Mikołaju, Mikołaju, Mikołaju nasz... :)

    GALERIA FOTO

  • W poniedziałkowy dzień 7 grudnia w naszej grupie obchodziliśmy Mikołajki oraz Dzień Anioła. Z tej okazji dzieci przebrały się za Mikołaje lub aniołki by również strojem uczcić ten dzień. Przedszkolaki poznały historię związaną ze św. Mikołajem, wysłuchały listu od samego Mikołaja oraz bawiły się przy świątecznej muzyce, a także ozdobiły choinkę przyniesionymi ozdobami wykonanymi wspólnie z rodzicami. A na koniec otrzymały słodki upominek oraz zabawkę dla całej grupy ufundowaną przez Radę Rodziców.

    GALERIA FOTO

  • 7 grudnia „Tygryski” obchodziły Mikołajki oraz Dzień Anioła. Dzieci przyniosły czapki Mikołaja oraz przebrały się za aniołki. Dzień ten wprowadził nas w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia. Mikołajki obchodzone są jako dzień wspomnienia Świętego Mikołaja Biskupa Miry. Według współczesnych tradycji, w ten dzień dzieci obdarowywane są prezentami w postaci słodyczy lub zabawek. My również z niecierpliwością czekaliśmy na to wydarzenie.

    GALERIA FOTO

  • 6 grudnia obchodzimy Mikołajki oraz Dzień Anioła. Z tej okazji przedszkolaki w poniedziałek pojawiły się w przedszkolu w mikołajowych czapkach oraz strojach aniołka. Po śniadanku na stoliczkach dzieci znalazły słodki upominek od Mikołaja .Nie udało nam się go zobaczyć, ale słyszeliśmy dzwonki. Dzień ten upłynął nam przy mikołajkowych zabawach. Dzieci miały do dyspozycji mikołajkowe rekwizyty, z którymi chętnie pozowały do zdjęć:)

    GALERIA FOTO

  •  

    W czwartek spotkała dzieci niesamowita niespodzianka i spadł śnieg, nie mogliśmy nie skorzystać z okazji zabaw na śniegu.

    GALERIA FOTO

  •  

    Wreszcie doczekaliśmy się - jest pierwszy śnieg. Nie wiemy jak długo śnieg poleży, dlatego dzieci z grupy ŻABKI skorzystały z przepięknej aury, aby pobawić się na śniegu.

     

    Pierwsze w tym roku anioły na śniegu, pierwsza bitwa na śnieżki, pierwszy bałwan - to była super zabawa na boisku szkolnym.

    GALERIA FOTO

  • 30 listopada dzieci z grupy "Misie" wzięły udział w zabawach i wróżbach związanych z Andrzejkami. Dzięki wróżbom dzieci poznały swoją przyszłość, później potańczyły, by na końcu odpocząć przy małym poczęstunku. Na koniec każdy zabrał swoją figurkę z wosku do domu, by wspólnie z rodzicami zobaczyć co wyszło.

    GALERIA FOTO

  • Koniec listopada to czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Wszystko za sprawą obchodzonych w nocy z 29 na 30 listopada andrzejek. Tego dnia wiele osób daje się ponieść zabawie i towarzyszącym jej wróżbom i obrzędom. W naszej grupie postanowiliśmy uczcić to święto i przygotowałyśmy dzieciom andrzejkowe atrakcje. Piękne stroje wprowadziły nas w magiczną atmosferę. Były wróżby, lanie wosku oraz świetna zabawa przy muzyce. Przed Państwem Motylki jako... :)

    GALERIA FOTO

  • "Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary".
    30 listopada w przedszkolu w naszej grupie zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ obchodziliśmy andrzejki. W tym dniu dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach, w których mogły poznać swoją przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików oraz przekłuwania serduszek z imionami. Wróżby przeplatane były tańcami przy ulubionych przebojach. Na koniec zabawy przedszkolaki poczęstowały się ciasteczkami. Dzień ten przyniósł dzieciom wiele radości.

    GALERIA FOTO

  •  
    25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W związku z tym wydarzeniem dzieci z grupy "Misie" wykonały wspólnie z rodzicami piękne prace "Mój przyjaciel miś". Wszystkie prace są wspaniałe i niepowtarzalne. Gratulujemy rodzicom i dzieciom pomysłowości oraz talentu. Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście przy wspólnej pracy.
  •  
    Za oknem pogoda płata nam figle, mimo wszystko spacery na świeżym powietrzu mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zapraszam do galerii na wspomnienia pięknych listopadowych dni.
  • W listopadzie rozmawialiśmy o zwierzętach, szczególnie domowych. Listopad to czas na poznanie polskich legend i polskich bajek. Nie zabrakło eksperymentów i choć nie wszystkim zdążyliśmy zrobić zdjęcie bawiliśmy się świetnie. Cały czas poprzez zabawę poznajemy literki oraz próbujemy odczytywać wyrazy.

    GALERIA FOTO

  • Witam Was kochane przedszkolaki. W niedzielę obchodziliśmy Uroczystość Chrystusa Króla. Od momentu chrztu świętego należymy do królestwa Jezusa. Jesteśmy Jego rycerzami. Naszym zadaniem jest więc żyć tak, by Chrystus królował w naszym życiu: czyli pomagać innym, czynić dobro, wielbić Pana Jezusa modlitwą i śpiewam. Poniżej link pieśni „Króluj nam Chryste”.
    https://www.youtube.com/watch?v=4_bMbvT1KYk&app=desktop

  • W związku z zaistniałą sytuacją i wprowadzenia nauczania zdalnego dla każdego oddziału przedszkolnego została przygotowana prezentacja z zajęć języka angielskiego.

  • W związku ze zbliżającymi się Mikołajkami Przedszkole w Czaczu zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami do wzięcia udziału w zbiórce dla czworonożnych przyjaciół z przytuliska w Śmiglu.

    WIĘCEJ INFORMACJI

  • Dnia 10 listopada w przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości dzieci z grupy "Misie" zapoznały się z krótką historią Polski oraz mogły poznać nasze symbole narodowe. Dzieci odświętnie ubrane uczestniczyły w uroczystym odsłuchaniu i odśpiewaniu Hymnu Narodowego.

    GALERIA FOTO

  •  

    10 listopada dzieci z grupy "Tygryski" i "Żabki" wzięły udział w akcji przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu". Z tej okazji dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.
    GALERIA FOTO

  • 11 listopada to bardzo ważna data. Z tej okazji w grupie Motylki został zorganizowany Przegląd Piosenki Patriotycznej "Śpiewam dla Ojczyzny". Celem tego konkursu była popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej oraz wspieranie wychowania patriotycznego dzieci w zakresie twórczości artystycznej poprzez umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych. Oto wyniki:
    I miejsce Kornelia Buchwald
    II miejsce Rozalia Jaworska
    III miejsce Hanka Dalaszyńska
    O godz 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski.

    GALERIA FOTO

  • "Kto Ty jesteś?
    Polak mały
    Jaki znak Twój?
    Orzeł Biały."
    W dniu 10 listopada w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości dzieci z grupy Kotki przyłączyły się do akcji "Szkoła do Hymnu". Równo o godzinie 11:11 dzieci wykonały uroczyście hymn Polski. Wyszło im na szóstkę! Przedszkolaki dowiedziały się również jakie są symbole narodowe oraz historia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczyste obchody w naszej grupie zakończyła przepyszna konsumpcja rogali. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć Młodych Patriotów z grupy Kotki.

    GALERIA FOTO

  • 9 listopada w grupie Kotków świętowaliśmy Dzień Jeża. Dzieci poznały ciekawostki związane z tym kolczastym zwierzątkiem. Aktywnie uczestniczyły w zorganizowanych zabawach i wesołych tańcach. Nie zabrakło też lubianej przez przedszkolaków zabawy "Na dywanie siedzi jeż". Dzieci wykonały jeże z masy solnej oraz zaprojektowały sweterek dla jeża. W jeżowej fotobudce wszystkie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Korzystając z ładnej pogody wyszliśmy również do parku by obserwować, czy gdzieś w pobliżu jeżyk nie uszykował sobie miejsca na sen.

    GALERIA FOTO

  • 6 listopada w grupach "Tygryski" i "Żabki" odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Dzieci długo przygotowywały się do tej ważnej uroczystości. Artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dzieci obiecały zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem, słuchać pani i pomagać kolegom. Po złożonej obietnicy nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia ogromną kredką. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

    GALERIA FOTO

  • 3 listopada oficjalnie w naszym gronie przedszkolaków powitaliśmy dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyszły do naszego przedszkola. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności na przygotowanym przedstawieniu oraz złożyły przysięgę. Po części oficjalnej miło spędziliśmy czas przy wspólnym poczęstunku i wspólnych zabawach.

    GALERIA FOTO

  • 20 października przedszkole odwiedził niezwykły gość pan Piotr Świdziński, który jest znakomitym pszczelarzem. W każdej z grup opowiedział o swojej pracy związanej   z pszczołami. Dzieci zapoznały się procesem powstawania pysznego słodkiego miodu.
    Pan Piotr pokazał dzieciom ciekawe ilustracje z życia pszczół oraz pyłek kwiatowy, wosk pszczeli i strój pszczelarza z siatką ochronną. Dzieci dowiedziały się jak ważną prac wykonują te małe owady i co dzięki nim otrzymujemy: miód, wosk, mleczko pszczele oraz propolis (kit pszczeli).

    Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące dla naszych przedszkolaków, które będą wiedziały jak ważne w życiu pszczół są kwiaty oraz jak należy o nie dbać, by robiły dla nas zdrowy miód.

    GALERIA FOTO

  • Tego dnia wszystko było.. pomarańczowe :)
    Dziękujemy paniom z kuchni za przygotowanie pysznego dżemu dyniowego, kompotu z dyni oraz zupki dyniowej:) Dziękuję rodzicom, którzy przygotowali ze swoimi dziećmi dynie na konkurs.

    GALERIA FOTO

  • 30 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na "Najzabawniejszą dynię". Dziękujemy dzieciom i Państwu za ogromne zaangażowanie i wykonaną pracę. Przyniesiono 55 dyń, jedna ładniejsza od drugiej. Każda dynia była inna, niesamowita, pomysłowa i zabawna, dlatego też był duży problem żeby zdecydować, która ma wygrać.

    Ostatecznie konkurs wygrała dynia Aleksandry Stachowiak z grupy Tygryski, drugie miejsce zajęła dynia Hanny Dalaszyńskiej z grupy Motylki, a trzecie dynia Fabiana Mikołajczaka z grupy Tygryski.

    Wyróżniliśmy także: dynię Aleksa Zabłockiego i Marcela Kowalskiego z grupy Misie, Kariny Dekiert i Antoniego Kowalskiego z grupy Kotki, Korneli Buchwald z grupy Motylki, Szymona Tomaszyk z grupy Tygryski, Bartosza Konopińskiego z grupy Żabki.Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i gratulujemy pomysłowości oraz kreatywności.

    GALERIA FOTO

  • Złote, żółte i czerwone
    opadają liście z drzew,
    zwiędłe liście w obcą stronę
    pozanosił wiatru wiew. (J. Brzechwa)
    Dzieci z Grupy "Kotki" wkroczyły w jesienny czas wizytą pana pszczelarza Piotra Świdzińskiego. Podczas jego pobytu dzieci dowiedziały się wiele istotnych informacji o życiu pszczół, o ich wytworach oraz o tym jak ważne jest aby sadzić wiosną kwiaty.   
    Był to również czas kiedy dzieci ćwiczyły swoje ręce malując, rysując i lepiąc. Wykonaliśmy również piękne, żółte słońce z projektu "Kolorowe pory roku". Wolne chwile spędzaliśmy na zabawie zarówno na świeżym powietrzu, a także w sali. Pod koniec miesiąca w naszej grupie odbyło się bardzo ważne wydarzenie - pasowanie na przedszkolaka. Dzieci pokazały czego się nauczyły podczas pobytu w przedszkolu. Uwieńczeniem październikowych dni był Dzień Dyni. Poznaliśmy bardzo dokładnie to warzywo, potańczyliśmy, a na koniec wykonaliśmy piękną dużą dynię!

    GALERIA FOTO

  •  

    Po zapoznaniu się z warzywami i dokładnym umyciu rąk przystąpiliśmy do wykonania sałatki jarzynowej. Okazało się, że dzieci to kucharze na medal. Wszystko pięknie pokrojone, doprawione - sałatka wyszła przepyszna. Zrobiliśmy również pachnące dywaniki, do których wykonania użyliśmy przypraw kuchennych. Było pysznie.

    GALERIA FOTO

  • Październik skupiał się na aktywnościach związanych z jesiennymi nastrojami, warzywami a także emocjach oraz zmysłach. W tym miesiącu powstały pachnące dywany, warzywa z masy solnej, pyszna warzywna sałatka oraz prace plastyczne związane z tygodniowymi tematami.
    Korzystamy z pięknej jesiennej pogody, spacerując po parku i obserwując jak zmienia się otaczający nas świat. Wiemy jak ważna jest aktywność fizyczna, dlatego również o niej nie zapominamy przy okazji przeliczając, segregując - dobrze się przy tym bawiąc.

    GALERIA FOTO

  • Dnia 29.10.2020r. dzieci z najmłodszej grupy "Misie" miały swój ważny dzień i zostały pasowane na przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, po czym złożyły uroczystą przysięgę i otrzymały dyplomy wraz z upominkiem. Następnie wzięły udział we wspólnych zabawach tanecznych. Na koniec czekał na nie słodki poczęstunek.

    GALERIA FOTO

  • Od października dzieci z naszego przedszkola biorą udział w projekcie "Kolorowe pory roku". Projekt ten zakłada zapoznanie się z różnymi technikami plastycznymi przez przedszkolaków. Został on podzielony tematycznie na pory roku, a wraz z nimi na odpowiednie kolory. Pierwszym kolorem jaki poznaliśmy był kolor czerwony, który kojarzył nam się z ogniem. Dzieci wiedzą do kogo zadzwonić, gdy zauważą ogień, a także znają numery alarmowe 112 i 998. Zachęcam do obejrzenia przepięknych prac dzieci. Każda grupa wykonała pracę plastyczną z wykorzystaniem innej metody:
    Misie: odbicie ręki
    Motylki: malowanie sznurkiem
    Kotki: malowanie palcami
    Tygryski: praca grupowa- odbijanie dłoni
    Żabki: malowanie folią aluminiową.
    GALERIA FOTO

  •  

    Przedszkolaki pamiętały o Dniu Drzewa i z tej okazji posadziliśmy kilka drzewek w naszym parku.

    GALERIA FOTO

  • Skąd się bierze miód? Dzieci z grupy Tygryski i Żabki już wiedzą! 6 października odbyło się spotkanie z pszczelarzem panem Piotrem Świdzińskim, który powiedział nam, że pszczoły występują w rodzinach zwanych rojami, w których żyją robotnice, samce zwane trutniami oraz pszczela matka zwana królową. Robotnice zajmują się karmieniem królowej i larw, ochraniają ul, a przede wszystkim zbierają nektar i pyłki kwiatowe, z których wyrabiają miód. Natomiast królowa odpowiedzialna jest za składanie jaj w komórkach woskowych.
    Ciekawe ilustracje oraz   pyłek kwiatowy, wosk pszczeli i strój pszczelarza z siatką ochronną – to wszystko dzieci mogły zobaczyć w trakcie spotkania. Dowiedzieliśmy się, że nie zawsze pszczoły były hodowane przez człowieka i mieszkały w ulach. Kiedyś pszczoły żyły w lesie i swoje roje zakładały w dziuplach drzew. Dzieci dowiedziały się również, co wytwarzają pszczoły, a mianowicie: miód, wosk, mleczko pszczele oraz propolis (kit pszczeli).
    Dziękujemy Panu Piotrowi za spotkanie i wiemy już, że warto cukier zamienić na miód. Jednocześnie prosimy o sadzenie kwiatów, krzewów i drzew kwitnących, aby wspierać nasze pszczółki w ich ciężkiej pracy.

    GALERIA FOTO

  • Po wielu miesiącach wróciliśmy do przedszkola a tu PSTRYK i wrzesień za nami.   Minął w mgnieniu oka - jednak miesiąc ten rozpieszczał nas piękna pogodą. We wrześniu wiele się działo.   Był czas na spacery, zabawy w parku i wiele innych aktywności. Korzystaliśmy z pięknej pogody ile się da, dlatego część naszych zajęć odbywała się na polance. Oprócz wydarzeń, które już Państwo zdążyli obejrzeć we wcześniejszych galeriach przedstawiam również fotorelację innych naszych aktywności. Myślę, że zadowolone miny mówią same za siebie.

    GALERIA FOTO

  • Za nami wrzesień, który  obfitował w dużą ilość zajęć i zabaw na świeżym powietrzu oraz wydarzeń okolicznościowych. Przedszkolaki z ogromną radością uczestniczyły w Dniu Przedszkolaka, Dniu Kropki, a w Dniu Chłopca dziewczyny stanęły na wysokości zadania i dla chłopaków przygotowały życzenia, zaśpiewały STO LAT i wręczyły upominki. We wrześniu naszą grupę odwiedzili policjanci, którzy przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zachowania w sytuacjach z nieznajomym. Włączyliśmy się również do akcji „Sprzątanie Świata”. Dzieci zaopatrzone w rękawice i worki na śmieci z zapałem sprzątały bliskie okolice przedszkola. Miejmy nadzieję, że w ten sposób zdobyte praktyki posłużą w przyszłości dobrymi ekologicznymi zwyczajami.
  • Pierwszy miesiąc w przedszkolu minął nam bardzo szybko. Bardzo ucieszyliśmy się ze spotkania po wakacjach. Wszystkie Kotki przychodzą do przedszkola zadowolone i w dobrych humorach. Pani Ania ułożyła wierszyk o tym, jak wspaniale bawiliśmy się we wrześniu.

    GALERIA FOTO

  • Za nami wrzesień, pierwszy miesiąc nowego roku (przed)szkolnego. Dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych o jesieni, warsztatach plastycznych oraz ciekawych spotkaniach.

    Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki - poznaliśmy historię małej dziewczynki Vashti, która uświadomiła nam, ze każdy ma jakieś ukryte talenty, zdolności, które gdzieś tam drzemią i czekają na odkrycie. Świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka - uczestnicząc we wspólnych zabawach i grach zespołowych. Było wesoło i kolorowo. Na zakończenie dzieci otrzymały odznakę z życzeniami.

    Włączyliśmy się również do akcji "Sprzątanie Świata", by od najmłodszych lat uczyć się zasad dbania o środowisko. Spotkaliśmy się z policjantami, którzy przypomnieli nam podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu, na podwórku i na ulicy. 30 września obchodziliśmy szczególne święto, czyli Dzień Chłopca. Z tej okazji dziewczynki złożyły kolegom piękne życzenia oraz podarowały upominki. Dobre humory towarzyszyły nam przez cały dzień.
    GALERIA FOTO

  • Dzień Przedszkolaka to ważne święto w naszym kalendarzu. W tym roku postanowiliśmy świętować podwójnie. Po poznaniu małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości, postanowiliśmy i my spróbować swoich sił i zabraliśmy się do kropkowych zajęć.

    Dzięki magicznej książce mieliśmy prawdziwy kropkowy zawrót głowy. Ale najwięcej emocji wzbudziły samodzielnie zaprojektowane kropki, które.. ożyły.

    GALERIA FOTO

  •  

    Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Motylki również przyłączyły się do tej akcji. Posprzątaliśmy teren wokół pałacu oraz na terenie parku.

    GALERIA FOTO

  • Okoliczne biblioteki publiczne są już czynne. Zapraszam do odwiedzenia ich stron internetowych oraz profili na fb. Biblioteki wznawiają działalność, ale obowiązują pewne ograniczenia. Można się z nimi zapoznać poniżej.

    MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŚMIGLU

    MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŚMIGLU / FILIA BIBLIOTECZNA W CZACZU NA FACEBOOKU

    czynne od 20 maja 2020 r.

    MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KOŚCIANIE

    MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KOŚCIANIE NA FACEBOOKU

    czynna od 14 maja 2020 r.

  • Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek czasoismo "Biblioteka w Szkole" przygotowała dla czytelników grę, która przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej,

    GRA LITERACKIE BINGO

  • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

    CIEKAWOSTKI:
    Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
    • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.

  • Projekt edukacyjny „Lekcje w sieci” to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest pomoc nauczycielom, uczniom i rodzicom w dotarciu do zweryfikowanych treści nauczania. Ćwiczenia z dykcji, wędrówki po ziemi śladami wielkich odkrywców, nauka tabliczki mnożenia, zwierzaki z gazety – kreatywnych pomysłów jest tu naprawdę sporo. Wszystko opracowane w przystępny i czytelny sposób z pewnością ułatwi codzienną naukę.

    Z materiałów stronie mogą korzystać uczniowie, rodzice i nauczyciele. Można tu znaleźć materiały dotyczące różnych przedmiotów, od języka polskiego po geografię i matematykę. Lekcje poukładane są tematycznie, z podziałem na poszczególne poziomy nauczania, zgodne z podstawą programową. Sama strona jest łatwa w nawigowaniu, a do jej współtworzenia włączyło się wielu nauczycieli. Projekt jest w fazie rozwoju, co oznacza, że każdego dnia na platformie będą pojawiały się kolejne propozycje.

    Link do strony:

    https://lekcjewsieci.pl/

  • „Pułapki czasu” – to ciekawa propozycja od Biblioteki Publicznej w Lesznie. Codziennie są w niej nagrywane i publikowane kolejne rozdziały powieści przygodowej Ewy Rosolskiej. Być może sympatyczni bohaterowie tej książki staną się Waszymi towarzyszami na te trudne dni.

    Ewa Rosolska to pisarka, autorka powieści dla młodzieży i dorosłych. Mieszka w pobliskim Lipnie. Znacie tę pisarkę z kilkutomowej serii książek „Tajemnice starego witraża”, dostępnej w naszej szkolnej bibliotece. Wielu z Was ma w domu egzemplarze książek pani Rosolskiej z autografami, ponieważ jakiś czas temu gościła w bibliotece szkolnej na spotkaniu autorskim. Zachęcam sympatyków książek przygodowych do słuchania:
    „PUŁAPKI CZASU” - AUDIOBOOK

  • Okres zdalnego nauczania to nie tylko nauka, ale także czas na rozrywkę. Zachęcam Was do czytania książek online. To na pewno ciekawa forma czytania książek, które już znacie z biblioteki szkolnej i które cieszą się bardzo dużą popularnością.

    Wydawnictwo EGMONT wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców oraz wspierając akcję #zostańwdomu udostępniło w całości trzy części z serii Czytam sobie. Miłego czytania!

    1. Czytam sobie. Doktor Ola. Poziom 1

    2. Czytam sobie. Nelka i piesek Fafik. Poziom 2

    3. Czytam sobie. Fakty. Apollo 11. O pierwszej podróży na księżyc. Poziom 3

    KSIĄŻKI MOŻESZ POBRAĆ TUTAJ

  • Oto ciekawe propozycje darmowych książek dla uczniów i nie tylko. Na stronie Empiku i Legmini można pobrać darmowe ebooki i audiobooki. Są to oferty promocyjne na czas #zostanwdomu.

    LEGMINI DLA UCZNIÓW
    Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
    Wystarczy wpisać na stronie LEGMINI/CZASNACZYTANIE kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

    EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI
    Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
    Jak skorzystać z promocji?
    1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
    2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
    3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
    4. Aktywuj usługę Empik Premium.
    5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
    Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

  • Wśród uczestników codziennych poranków literackich z książką zorganizowana została WALENTYNKOWA LOTERIA KSIĄŻEK.

    7 czytelników miało szczęście i wylosowało w prezencie książki.

    Byli to: Maciej Szweda-Chróst, Agata Wawrzynowska, Julia Fryder, Władysław Jóźwiak, Maja Wojciechowska, Julia Ruta, Martyna Nosek. W tym dniu Martyna Hartlieb i Maja Wojciechowska czytały głośno książkę "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki.

  • Wśród uczestników codziennych poranków literackich z książką zorganizowana została MIKOŁAJKOWA LOTERIA KSIĄŻEK.

    7 czytelników miało szczęście i wylosowało w prezencie książki, pozostali uczestnicy spotkania otrzymali nagrody pocieszenia. W tym dniu czytaliśmy książkę "Basia i Boże Narodzenie".

  • Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie czytaliśmy w klasach 4-8 wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku był to zbiór zatytułowany NOWELE POLSKIE – czyli utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.  Utwory te towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów.  Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę.

    GALERIA FOTO

  • Dnia 13 czerwca 2019 roku drużyna uczniów z klasy 2a w składzie: Gabriela Domagała, Władysław Jóźwiak oraz Szymon Frąckowiak wywalczyła II miejsce w Gminnym Konkursie "English is easy" zorganizowanym po raz drugi przez Zespół Szkół w Starym Bojanowie. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, iż nasi uczniowie musieli zmierzyć się ze starszymi o rok zawodnikami, co na tym etapie rozwoju umiejętności językowych jest niesamowitym wyzwaniem. Składam wielkie podziękowanie językowcom za możliwość pokazania talentów moich uczniów w kalamburach, zagadkach wiedzowych, śpiewie, literowaniu i wymowie łamańców językowych oraz wymianę doświadczeń podczas obrad jury. Z kolei dzieciom uczęszczającym na kółko języka angielskiego dziękuję za przygotowanie plakatu, który zaprezentował się pięknie! Życzymy zdobycia podium za rok oraz dalszych sukcesów na drodze ku rozwijaniu pasji operowania językiem obcym!

  • Dnia 13 czerwca br. w Filii Bibliotecznej w Czaczu odbyło się spotkanie, podsumowujące edukacyjny projekt pod hasłem Poranki z ciekawą książką. Projekt ten realizowany był wspólnie z bibliotekarką Joanną Boroń z filii bibliotecznej w Czaczu oraz nauczycielami Zespołu Szkół w Czaczu panią Elżbietą Kucharską i panią Jolantą Krysman, a skierowany dla uczniów klas pierwszych. Podstawowym założeniem projektu było wzbudzenie wśród dzieci zamiłowania do książek oraz pokazania uczniom jak i rodzicom,  że czytanie książek rozwija wśród dzieci min. wyobraźnię i umiejętności pisarskie, wzbogaca słownictwo, dostarcza wiedzy, ćwiczy koncentrację i umysł, a niekiedy poprawia humor.

    GALERIA FOTO

  • 7 czerwca obchodziliśmy w szkole Szkolny Dzień Czytania. W tym dniu każdą lekcję rozpoczynaliśmy 10-minutowym czytaniem wybranej przez każdą klasę książki. Ponadto w bibliotece odbyło się wręczenie nagród wszystkim lektorom czytających książki w ciągu całego roku szkolnego podczas poranków literackich, które odbywały się codziennie w bibliotece. W ciągu całego roku szkolnego 2018/2019 przeczytaliśmy 45 książek. Czytało nam 47 lektorów – wszyscy zostali nagrodzeni książkami, najbardziej aktywni lektorzy otrzymali po 2 książki. Rozdaliśmy ponad 50 książek. WSZYSTKIE KSIĄŻKI UFUNDOWAŁ SKLEPIK SZKOLNY. A oto lista lektorów najbardziej aktywnych, czyli najczęściej czytających:

    GALERIA FOTO

  •  

    W bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Pięknego Czytania. Najpiękniej czytali: Władysław Jóźwiak, Gabriela Domagała, Lena Sterna i i Kamila Jaworska. Finał konkursu odbył się 9 maja w Bibliotece Publicznej w Śmiglu.

    Wyróżnienie otrzymała Gabriela Domagała. Gratulujemy!

  • 27 marca br. w Zespole Szkół w Starym Bojanowie odbył się XIX Gminny Konkurs Ortograficzny „Zostań Mistrzem Ortografii” pod patronatem Burmistrz Śmigla. Naszą szkołę,  w dwóch kategoriach wiekowych, reprezentowało sześcioro uczniów.

    Uczniowie klas IV – VI „łamali sobie głowę” nad niełatwym dyktandem o historii konkursu ortograficznego. Natomiast starsi koledzy zmierzyli się z tekstem o potrzebie nauki.  Chociaż wszyscy uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze, to jedynie Aleksandra Wojciechowska z klasy VI b, znalazła się na podium i zajęła II miejsce w młodszej kategorii. Jesteśmy z niej dumni i serdecznie gratulujemy!

  • W dniu 26 lutego 2019 roku uczennice klasy Vb: Martyna Hartlieb oraz Martyna Korzeniewska oraz uczeń klasy VIb Jędrzej Han uczestniczyli w powiatowym konkursie języka angielskiego 'How do you spell it?' Musieli zmierzyć się w swoich kategoriach wiekowych ze znajomością języka angielskiego, a w szczególności z umiejętnością poprawnego zapisu wielu słówek i zwrotów. W dodatku uczniowie klas VI musieli również rywalizować w części ustnej. Największym sukcesem spośród uczestników konkursu z naszej szkoły pochwalić się może Jędrzej Han, który zasłużył na wyróżnienie w konkursie i znalazł się w pierwszej szóstce najlepszych uczestników w zmaganiach powiatowych. Serdecznie gratulujemy Jędrzejowi i życzymy wytrwałości w nauce języka angielskiego i dalszych sukcesów.

  • Tradycją naszej biblioteki stało się codzienne głośne czytanie książek podczas dużej przerwy. Lektorami w tym roku są wyłącznie uczniowie, którzy muszą nawet zapisywać się na listę, ponieważ ta funkcja cieszy się bardzo dużą popularnością. Czytamy obecnie książki dla młodszych czytelników. Przeczytaliśmy już mi.in.: książki z serii o Franklinie, Detektyw Pozytywka, Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem, książki z serii o Basi, książki z serii Czytam sobie i wiele innych. Łącznie od września przeczytaliśmy blisko 30 książek.

    W czwartek 20 grudnia zorganizowana została świąteczna loteria książek dla uczestników poranków z książką. Książki wygrało 5 uczniów: Jędrzej Domagała, Gabriela Hoffmann, Natalia Żelek, Marta Witomska, Patrycja Myszuk.

    GALERIA FOTO

  • Kościańska Rada Honorowych Krwiodawców podsumowała 36. Konkurs dla Krwiodawców. Podczas poniedziałkowego uroczystego spotkania podsumowano i wręczono medale za zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa. Podsumowano również 7. Konkurs Rysunkowy. Jury w kategorii klas IV - VI nagrodziło uczennicę z klasy VIa - Patrycję Błaszkowską i przyznało jej II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  • W wyniku głosowania zwyciężyła MASKOTKA PUBLICZNOŚCI – nr 11 (właścicielka Erika Michalak 4a).

    Ponadto w wyniku głosowania oraz obrad komisji w składzie: Wiktoria Kasińska, Joanna Stryjakowska, Oliwia Suder, Agata Skoracka, Wiktoria Łuszczak
    pozostałe tytuły otrzymują:

    GALERIA FOTO

  •  

    Zapraszamy do biblioteki na wystawę maskotek. Swoje ulubione maskotki wypożyczyły na wystawę dzieci z przedszkola oraz uczniowie. Zebraliśmy ich blisko 140.

    Wszystkich chętnych zapraszamy także do udziału w głosowaniu na MASKOTKĘ PUBLICZNOŚCI.

  • Biblioteka ogłasza zbiórkę MASKOTEK na wystawę. W tym roku w październiku zorganizowana zostanie wystawa najpiękniejszych maskotek. Zapraszamy właścicieli i właścicielki ciekawych MASKOTEK do wypożyczenia ich na wystawę.
    •    Zwrot maskotek po wystawie gwarantowany.
    •    Na uczestników wystawy czekają konkursy i nagrody.
    •    Termin zbierania maskotek – do 19 października.
    •    Do każdej maskotki proszę przykleić lub przyczepić karteczkę zawierającą imię, nazwisko i klasę właściciela.
    •    Zachęcamy do udziału wszystkich przedszkolaków, uczniów, a także nauczycieli:))
    NAGRODY ZOSTANĄ PRZYZNANE MASKOTKOM W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
    •    NAJPIĘKNIEJSZA MASKOTKA
    •    NAJBARDZIEJ PRZYTULAŚNA MASKOTKA
    •    NAJBARDZIEJ ORYGINALNA MASKOTKA
    •    MASKOTKA GIGANT
    •    MASKOTKA MINI
    •    MASKOTKA PUBLICZNOŚCI

  • W bibliotece rozpoczął się cykl zajęć mających na celu upowszechnienie innej niż papierowa formy książki. E-booki czyli książki elektroniczne czytamy podczas zajęć, korzystając z bibliotecznego czytnika e-booków. Czytamy fragmenty lektur, m.in.: "Latarnik", "Ania z Zielonego Wzgórza", "W pustyni i w puszczy", "Syzyfowe prace". E-booki pochodzą ze strony wolnelektury.pl. Zachęcam uczniów do korzystania z tej strony. Znajdziecie tam wiele lektur w wersji elektronicznej, które można czytać także na smartfonie czy laptopie.

  •  

    Fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytaliśmy w bibliotece podczas akcji NARODOWEGO CZYTANIA. Starsze klasy odwiedzały bibliotekę w piątek i w poniedziałek. Uczniowie zostali też zapoznani z sylwetką pisarza.

    GALERIA FOTO

  • 11 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Czaczu odbyła się konferencja, której współorganizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Konferencja była konsekwencją  udziału w programie „Szkoła Ucząca Się”, w którym Szkoła Podstawowa w Czaczu uczestniczy od 2003 roku. Podczas wspomnianej konferencji przedstawicielka Centrum Edukacji Obywatelskiej złożyła na ręce dyrektor Marii Szudry gratulacje oraz wręczyła certyfikat „Lider Szkół Uczących Się”.

    GALERIA FOTO

  • Tradycyjnie jak co roku w kwietniu w filii bibliotecznej w Czaczu odbył się konkurs czytelniczy klas I i III tym razem pt. "Poznajemy nowe bajki". Młodsi uczniowie wysłuchali bajki "O kaczorku, który wstydził się kwakać". Do wysłuchanej bajki wykonali ilustracje. Natomiast uczniowie klas trzecich udzielili odpowiedzi na pytania w formie testu do bajki pt. "Gdzie jest Kunegunda". Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali bajek i z zaangażowaniem wykonali swoje zadania. 17 maja ogłosiliśmy wyniki konkursu. W klasach pierwszych wszyscy zasłużyli na nagrody, gdyż nie sposób było wybrać zwycięzców, ponieważ każda z prac została wykonana wzorowo. W klasach trzecich nagrody otrzymali:

    GALERIA FOTO

  • 9 marca troje uczniów klas III – Zuzanna Koźlik, Maja Stachowska i Bartosz Wojciechowski, uczestniczyło w Powiatowym Konkursie Ortograficznym o „Złote Pióro Mistrza Ortografii” w Kościanie. W konkursie wzięło udział 44 uczniów klas III z powiatu kościańskiego. Zuzanna Koźlik wróciła z konkursu z wyróżnieniem. Serdecznie gratulujemy Zuzi.

  • Dnia 8 marca 2018 roku Karolina Jankowska, Małgorzata Kobus i Paweł Ratajczak reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas VI "Jestem mistrzem matematyki". Organizatorem matematycznych zmagań, w których udział wzięli przedstawiciele 15 szkół powiatu kościańskiego, była Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościanie. O tytuł Mistrza ubiegało się 43 uczniów. W gronie nagrodzonych znalazła się Małgorzata Kobus, która zajęła IV miejsce. Gratulujemy!

     

  • Dnia 8 marca odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na plakat pt. „Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”. W czasie apelu porządkowego Pani Dyrektor wraz z Panem Dzielnicowym Młynarkiem wręczyli zwycięzcom nagrody – dyplom oraz chusteczki odblaskowe.
    A oto nasi zwycięzcy:
    kat. I – III szkoła podstawowa – I miejsce kl. 3a sp, II miejsce kl. 3b sp
    kat. IV – VI – I miejsce kl. 6b, II miejsce kl. 4b, III miejsce kl. 5a
    kat. VII i gimnazjum – I miejsce kl. 7, II miejsce kl. 3ag, III miejsce kl. 3bg

    GALERIA FOTO

  • W środę 20 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektów realizowanych w bibliotece i szkole mających na celu popularyzację czytania i nowych książek pozyskanych przez bibliotekę od Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W tym dniu każdą lekcję rozpoczynaliśmy 10-minutowym czytaniem wybranej przez każdą klasę książki. Ponadto w bibliotece odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursów bibliotecznych pod hasłem "Jestem dobrym czytelnikiem". Książki otrzymali:

    GALERIA FOTO

  • Podczas spotkań z rodzicami zorganizowano akcję mającą na celu mających na celu popularyzację czytania i nowych książek pozyskanych przez bibliotekę od Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przygotowano wystawę nowości pozyskanych przez bibliotekę oraz wystawę prac konkursowych "Jestem dobrym czytelnikiem. Ulubieni bohaterowie książek". Rodzice odwiedzający wystawę byli zachęcani do korzystania ze zbiorów biblioteki oraz czytania razem z dziećmi. Otrzymywali ulotki reklamujące czytanie oraz informujące o zaletach czytania z dziećmi - ULOTKA NA TEMAT CZYTANIA.

    GALERIA FOTO

  • Wśród uczestników codziennych poranków literackich z książką zorganizowana została Mikołajkowa loteria książek. Pięcioro czytelników miało szczęście i wylosowało w prezencie książki: Małgorzata Kobus, Weronika Walachowska, Kacper Baranowski, Mateusz Jagodzik i Natalia Borowiak. W tym dniu pani Renata Stachowska głośno  czytała nam książkę "Inny niż wszyscy" Pera Nilssona.

    GALERIA FOTO

  • W ramach Poranków z książką grupę Motylki odwiedziły mamy: pani Natalia Dolata, która przeczytała dzieciom książkę Królewna Śnieżka oraz pani Ewelina Bielawska, która zapoznała dzieci z zasadami jazdy na nartach czytając książkę autorstwa L. Schneider pt. Zuzia jeździ na nartach. Dzieci słuchały w wielkim skupieniu oraz z zaangażowaniem rozwiązywały zagadki przygotowane przez panią Ewelinę Bielawską. Dziękujemy mamom za odwiedziny. Z niecierpliwością czekamy na kolejne fascynujące historie czytane przez rodziców.

    GALERIA FOTO

  • W każdy piątek spotykamy się w bibliotece szkolnej, aby wysłuchać nowych opowiadań. Grupa „Zajączków” czeka na każde spotkanie z ciekawością jaką książkę zaprezentuje nam pani Beata. W minionym tygodniu wysłuchaliśmy opowiadania „Franek i miotła motorowa” oraz szukaliśmy „Zimy na ulicy Czereśniowej”. Spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem i już dziś zastanawiamy się jaka przygoda spotka naszych książkowych bohaterów.

  •  

    Biblioteka zachęca do udziału w konkursie czytelniczo-internetowym JESTEM DOBRYM CZYTELNIKIEM.

    OTO ZADANIE 2:

  • W szkole realizowane są projekty edukacyjne mające na celu propagowanie ciekawych książek i czytania. W związku z tym we wszystkich klasach odbywają się zajęcia pod hasłem "spotkania z ciekawą książką". Podczas zajęć uczniowie pracują w grupach, głośno czytają różne książki i następnie opowiadają kolegom o swoich wrażeniach i próbują zachęcić kolegów do czytania. Ponadto w ramach projektów "Spotkania z ciekawą książką dla najmłodszych" i "Czytamy sobie" realizowane są także inne zadania m.in. poranki literackie codziennie podczas dużej przerwy oraz konkursy czytelniczo-internetowe, do udziału w których serdecznie zachęcamy.

    GALERIA FOTO

  • W czwartek 23. listopada przedszkolaki z grupy "Żabki" złożyły kolejną wizytę w szkolnej bibliotece. Tym razem Pani Beata zaprezentowała niesamowicie intrygującą książkę z efektami trójwymiarowymi – „W lesie”, Żółty kolor wdarł się do lasu pod postacią ciężkiego sprzętu sterowanego rękami człowieka. Dobiegał metaliczny hałas, bezskutecznie zagłuszany przez tukana. Jego krzyk zaniepokoił najbliższych sąsiadów, bo zawsze oznaczał nadciągające niebezpieczeństwo. Jedynym przedstawicielem lokalnej fauny, któremu nienaturalne dla tropików dźwięki zdawały się nie przeszkadzać, był pogrążony we śnie leniwiec.Czy zdążył leniwie podnieść się i uciec przed ingerencją człowieka w  świat leśnych mieszkańców? Nasze dzieci już wiedzą, bo z ogromnym zainteresowaniem śledziły jego losy.

  • Biblioteka zachęca do udziału w konkursie czytelniczo-internetowym JESTEM DOBRYM CZYTELNIKIEM. Konkurs będzie składał się z cyklu zadań, które należy wykonać. Zadania będą publikowane za szkolnej stronie co kilka dni oraz będzie je można dostać w formie kart pracy w bibliotece. Za każde zadanie uczestnik będzie otrzymywał punkty. Na uczestników, którzy wypełnią najwięcej zadań i zbiorą najwięcej punktów czekają atrakcyjne nagrody książkowe!

    ZADANIE 1 - POBIERZ

  • W dniu 15 listopada 2017 r. w  Bibliotece Publicznej w Czaczu  odbył się wieczór poezji. Myślą przewodnią spotkania było hasło: „Jak tu nie kochać jesieni…”. Spotkanie przygotowane zostało przez panią bibliotekarkę Joannę Boroń, nauczyciela polonistę pana Jakuba Jankowskiego oraz chętnych uczniów Zespołu Szkół w Czaczu.

    GALERIA FOTO

  • Podczas naszych codziennych poranków literackich czytamy także po angielsku. Tym razem była to książka pt. It's lovely when you smile. Na czytanie po angielsku zapraszamy w piątki.

    Zapisz

    Zapisz

  • W listopadzie rozpoczęliśmy cykl czytania przedszkolakom przez chętnych rodziców. Swoistego "przełamania lodów" dokonała pani Magdalena Krupka. Mama Klaudii przedstawiła dzieciom bohaterów książeczki autorstwa Urszuli Kozłowskiej pod tytułem "Na wsi. W zagrodzie." Dzieci słuchały z dużym zaciekawieniem. Chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów książeczki i ich przygód. Podziękowanie i wdzięczność wyraziliśmy oklaskami. Już nie możemy się doczekać kolejnych chętnych czytających rodziców.

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

  • Grupa 5,6-latków Motylki gościła w szkolnej bibliotece. Dzieci spotykają się raz w tygodniu, aby wysłuchać opowiadań czytanych przez bibliotekarkę. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały już książek "Tek nowoczesny jaskiniowiec" oraz "Przepraszam, czy jesteś czarownicą?" Pani Beata Wąsik zachęcała dzieci do odwiedzania biblioteki, zainteresowała ich pokazując nowości czytelnicze. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

    GALERIA FOTO

    Zapisz

  • Kontynuujemy PORANKI LITERACKIE Z KSIĄŻKĄ czyli akcję głośnego czytania książek podczas przerw (już trzeci rok z rzędu). Przeczytaliśmy ostatnio m. in. następujące książki: "Tek, nowoczesny jaskiniowiec", "Tajemnica mody", "Przepraszam, czy jesteś czarownicą?", "Michał i złoty puchar". Czytają nam zaproszeni lektorzy oraz uczniowie, uczestnicy poranków.

    Zapraszamy codziennie na pierwszej dużej przerwie o 10.35.

    GALERIA FOTO

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

  • Biblioteka zaprasza wszystkich czytelników do oglądania i wypożyczania NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH, które są systematycznie kupowane za fundusze pozyskane w projekcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kolejne nowości będą pojawiać się w bibliotece przez następne 3 miesiące. Zachęcamy do śledzenia nowości na bieżąco w bibliotece - na specjalne oznaczonym regale.

    Ważne dla zainteresowanych książkami - w bibliotece nadal można składać swoje propozycje zakupu nowości.

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

  • Grupa najmłodszych przedszkolaków Żabki ma na swoim koncie pierwszą wizytę w bibliotece szkolnej. Dzieci zostały uprzedzone o zasadach obowiązujących w takim miejscu. Pani Beata powitała wszystkich pięknym uśmiechem i zachęcała wysłuchania czytanej przez siebie opowieści. Przedszkolaki śledziły losy głównego bohatera książeczki pod tytułem "Dobry pies" autorstwa Rafała Witka. Dzieci słuchały z zaciekawieniem jak buldog uratował Natalkę, która zgubiła się na spacerze. Następnie z uwagi na to, iż w tym tygodniu poznajemy warzywa - każdy otrzymał do pokolorowania marchewkę oraz pomidora.

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

    Zapisz

  • "…Biblioteka jest miejscem zaczarowanym: Blisko tu do bajki i prawdy, Do uśmiechu do wzruszeń… Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat..." L. Krzemieniecka
    Dnia 13 czerwca 2017 r. w Filii Bibliotecznej w Czaczu odbyło się wręczenie dyplomów „Młodego Czytelnika” oraz drobnych upominków uczniom kl. III b z Zespołu Szkół w Czaczu za systematyczne uczęszczanie do biblioteki oraz za umiejętności czerpania z książek wiedzy i przyjemności z życzeniami dalszego rozwoju przez czytelnictwo. Troje uczniów (Kubacka Emilia,  Baranowska Kaja, Wiktor Szczerbal) otrzymało wyróżnienia - medale „Molika książkowego” za największą ilość przeczytanych książek w roku szkolnym 2016/2017. Bibliotekarka kieruje również podziękowania do wychowawczyni Danuty Drótkowskiej za zaangażowanie w promowanie biblioteki i czytelnictwa wśród uczniów.

  • Oto lista wygranych: Wiktoria Łakoma, Joanna Stryjakowska, Małgorzata Kobus, Julia Drozdek, Karolina Jankowska. Losowanie wygranych ankiet przeprowadziła komisja w składzie: Klaudia Kozłowska, Natalia Bohn, Weronika Skrzypczak, Sylwia Trafas, Karolina Nyczka. Wszystkich nagrodzonych zapraszamy do odbioru książek w bibliotece.

  • W związku z pozyskaniem przez bibliotekę Zespołu Szkół w Czaczu dużych funduszy na zakup książek (z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa) zwracamy się z prośbą o pomoc  do wszystkich czytelników biblioteki (uczniów, nauczycieli i rodziców) w zaplanowaniu zakupów.

    Zamierzamy zakupić nowości wydawnicze znajdujące się w aktualnej ofercie księgarskiej; literatura piękna dla dzieci i młodzieży, multimedia (w tym audiobooki, ekranizacje lektur), lektury szkolne, wydawnictwa popularnonaukowe związane z zainteresowaniami uczniów, albumy,  słowniki. 
    Kupując książki do biblioteki szkolnej pragniemy spełnić oczekiwania czytelników i zakupić takie pozycje, które są  zgodne  z ich oczekiwaniami i zainteresowaniami. Aby tak się stało prosimy wszystkich chętnych i zainteresowanych książkami o wypełnienie poniższej ankiety.Ankiety można dostarczyć do biblioteki osobiście lub przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    ZAPROPONUJ KSIĄŻKI DO BIBLIOTEKI - ANKIETA

    Uwaga! Wśród uczestników ankiety zostaną rozlosowane upominki książkowe.

  • W ramach Tygodnia Bibliotek w dniu 8 maja „Biedronki” po raz kolejny odwiedziły bibliotekę szkolną. W ramach zajęć dzieci miały okazję obejrzeć najciekawsze egzemplarze bibliotecznego zbioru. Największą atrakcją dla malców okazał się pokaz największych i najmniejszych książek. Pani bibliotekarka zwróciła również uwagę na najstarsze książki, które można znaleźć w bibliotece. Ponadto przedszkolaki miały okazję wykazać się swoim talentem plastycznym, bowiem kolejną aktywnością było zaprojektowanie okładki swojej ulubionej bajki – dzieci świetnie wywiązały się z tego zadania. Na pożegnanie p. Beata przeczytała bajkę pt. „Śpiąca Królewna”, a dzieci żywo komentowały barwne ilustracje w książce.

    GALERIA FOTO

  • Środa 15 marca pozostanie długo w pamięci miłośników dobrej książki. Właśnie tego dnia odwiedziła naszą szkolną bibliotekę pani Ewa Rosolska, z zamiłowania pisarka, a poza tym dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipnie. Jest autorką serii książek "Tajemnica Starego Witraża" oraz kilku książek dla dorosłych.

    Pani Rosolska bardzo ciekawie opowiedziała uczniom klas IV – VI o swojej pasji, jaką jest pisanie książek. Opowieści pani pisarki wszyscy słuchali z zapartym tchem. Na koniec każdy mógł zadać pytanie, na które pani Ewa wyczerpująco odpowiadała. Można było też kupić książki pani Rosolskiej wraz z jej autografem, co stanowiło dodatkową atrakcję. Życzmy sobie więcej spotkań z tak ciekawymi i pozytywnymi osobami jak pani Ewa Rosolska. Jej dobry przykład podejścia do książki może zmotywuje niektórych do sięgnięcia po dobrą literaturę? 

    GALERIA FOTO

  • W finale konkursu ZAREKLAMUJ KSIĄŻKĘ! WYGRAJ KSIĄŻKĘ! drobnymi upominkami nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy.

    A oto uczniowie, którzy zostali posiadaczami nowych książek: Wiktoria Łakoma, Patrycja Błaszkowska, Alicja Domagała, Maja Stachowska, Maja Wojciechowska, Wioleta Michalska, Sylwia Trafas, Joanna Stryjakowska.

    GALERIA FOTO

  • Tradycją stał się konkurs czytelniczy organizowany od niemal 20 lat przez Filię Biblioteczną w Czaczu oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Czaczu - panią Ewę Żak oraz panią Elżbietę Kucharską. Konkurs odbył się 27 lutego. Celem konkursu jest mobilizowanie uczniów do czytania oraz pogłębianie ich ciekawości czytelniczej. W tym roku ze względu na przypadające 50. urodziny Mikołajka temat konkursu brzmiał „Czy znasz przygody Mikołajka?" (z książki pt. "Nowe przygody Mikołajka" Sempe i Goscinnego).

    GALERIA FOTO

  • W dniu 16 lutego br. nasza pani bibliotekarka Beata Wąsik w ramach szkolenia nauczycieli organizowanego przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie prezentowała swoje działania podejmowane, by skutecznie kształtować młodego czytelnika. W szkoleniu uczestniczyli zainteresowani nauczyciele z różnych placówek naszego województwa. Ciekawa prezentacja celów, zadań, projektów, konkursów  realizowanych przez panią Bibliotekarkę spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich obecnych. Były brawa, osobiste gratulacje i podziw. Cieszymy się, że działania podejmowane przez panią Bibliotekarkę  w naszej szkole  mogli poznać i podziwiać  nauczyciele z innych placówek edukacyjnych.  Pani Beato szczerze gratulujemy!  Życzymy dalszych ciekawych pomysłów i satysfakcji z ich realizacji.

    Violetta Michalczak

    nauczyciel doradca ds. zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej

  •  

    W dniu 24.02.2017 roku w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Śmiglu odbyło się podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Zespół Interdyscyplinarny ds.Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Konkurs nosił nazwę Zareaguj – nie bądź obojętny na przemoc wobec osób starszych. Nasi uczniowie: Wiktoria Krzyślak, Kamil Kobiałka i Kacper Żurek otrzymali wyróżnienie za swój film. Gratulacje!

  • W bibliotece odbyło się kolejne losowanie książek. Tym razem szczęście dopisało następującym uczniom: Nikodem Jaśkowiak, Alicja Domagała, Jagoda Skoracka, Weronika Walachowska, Mateusz Kaźmierczak. Gratulujemy i zapraszamy ponownie na poranki literackie!

  • "Kevin sam w domu", "Baba Jaga na deskorolce", "Marta i ufoludek", "Psotny Franek" to między innymi książki, których wysłuchały już dzieci z przedszkola odwiedzające bibliotekę raz w tygodniu. Oprócz głośnego czytania oglądamy ciekawe książki, kolorujemy ilustracje do poznanych książek i bawimy się. Odbyły się także zajęcia integracyjne z uczniami klasy Vb, którzy wystąpili w roli opiekunów 3 i 4-latków. Spisali się znakomicie.

    GALERIA FOTO

  • W dniach 6-12 grudnia zorganizowana została zbiórka książek. Wszyscy chętni mogli je przynosić i pozostawić w kartonie, który znajdował się w bibliotece. Zbiórka organizowana była przez Jakuba Olejnika w ramach realizacji projektu gimnazjalnego. Zebrane książki zostały przekazane do biblioteki szkolnej. Część książek zostanie włączona do zbiorów biblioteki, a część zostanie przeznaczona na nagrody dla uczniów.

  • Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki z grupy 4-latków „Biedronki” 12 grudnia odwiedziły bibliotekę szkolną znajdująca się w pobliskiej szkole. Pani bibliotekarka Beata Wąsik przeczytała maluchom książkę „Kevin sam w domu”. Dzieci w skupieniu wsłuchiwały się w wypowiadane słowa – żywo odpowiadały na zadawane pytania. Następnie przedszkolaki wykonali pracę plastyczno-techniczną „Pawie oczka”, którymi udekorowali choinkę biblioteczną. Przy choince dzieci zaprezentowały pani bibliotekarce piosenkę „Wesoła choinka”. Spotkanie przebiegło w miłej i świątecznej atmosferze. Na pewno nie była to nasza ostatnia wizyta w szkolnej bibliotece.

    GALERIA FOTO

  • We wtorkowy poranek 6 grudnia do Filii Bibliotecznej w Czaczu przybyła najstarsza grupa przedszkolaków z panią Małgosią Grzelczyk. W tym dniu przybywa do wszystkich dzieci (i nie tylko) Święty Mikołaj, dlatego okazją było wysłuchanie przez dzieci opowiadania pt.: "Mały renifer chce się bawić", czytanego przez panią bibliotekarkę. Dzieci z zaciekawieniem słuchały jak to mały renifer był już bardzo zmęczony przygotowaniami do świąt i nie chciał więcej pomagać Mikołajowi. Następnie dzieci zaśpiewały piosenkę o Mikołaju i z uśmiechami na twarzach oraz słodkimi upominkami powróciły do przedszkola.

    GALERIA FOTO

  • Święty Mikołaj 6 grudnia odwiedził bibliotekę i przeczytał głośno dzieciom książkę "Pracownia Świętego Mikołaja".

    Dziękujemy także pani Monice Krzyślak i pani Joannie Kobiałce za piękne czytanie.

  • Jury konkursowe po długim namyśle zadecydowało, że nie przyzna głównej nagrody za plakat. Powodem jest zbyt niski poziom artystyczny plakatów. Przyznane natomiast zostają 2 wyróżnienia dla klas oraz wyróżnienia dla indywidualnych uczestników konkursu:

    klasa 3asp otrzymuje talon o wartości 25 zł

    klasa 3b sp otrzymuje talon o wartości 25 zł

    Julia Ruta, Martyna Hartlieb, Wiktor Szczerbal otrzymują książki

    GALERIA FOTO

  • Czytanie książek się opłaca - zwłaszcza tym, którzy codziennie odwiedzają bibliotekę podczas pierwszej dużej przerwy. Można wylosować sobie w prezencie książkę, dostać inne drobne upominki np. teczki, czasopisma, czy zakładki do książek. A najbardziej się opłaca, bo można miło spędzić czas z bohaterami książki Agnieszki Stelmaszyk "Klub poszukiwaczy przygód".Tym razem w losowaniu książek, dla najbardziej wytrwałych słuchaczy,  szczęście dopisało: Michałowi Olejnikowi, Jolancie Donaj, Annie Banaszczak, Wiktorii Łakomej i Weronice Nadolnej. Gratulujemy i zapraszamy ponownie!

    GALERIA FOTO

  • W klasach 2 i 3 szkoły podstawowej realizowany jest projekt czytelniczy "Poczytaj mi". Każda klasa odwiedza bibliotekę dwa razy w tygodniu i głośno czytamy opowiadania z serii "Poczytaj mi mamo!" Po przeczytaniu kilku opowiadań odbył się pierwszy turniej klas z wiedzy o przeczytanych utworach. Klasy wykazały się dużą wiedzą i spostrzegawczością i klasa 2a zremisowała z klasą 2b, a klasa 3a zremisowała z klasą 3b. Drobne nagrody ufundował sklepik szkolny.

    GALERIA FOTO

  • W  dniu 27 września 2016r. uczniowie klas IIIa i IIIb edukacji wczesnoszkolnej z naszej szkoły razem ze swoimi  wychowawczyniami p. D. Drótkowską i p. J. Krysman  odwiedzili Bibliotekę  Publiczną w Czaczu, aby uczestniczyć w Dniu  Głośnego Czytania jaki odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji  "Cała Polska czyta dzieciom 2016/2017’’.  Uczniowie  klas III głośno  czytali swoim kolegom i koleżankom  z klasy fragmenty  samodzielnie wybranych przez siebie książek. Następnie  wykonywali  plakaty, które mają  zachęcać inne dzieci i i dorosłych  do wzięcia udziału w tegorocznej akcji.

    GALERIA FOTO

  • Przyłączcie się do naszej akcji „uwalniania” książek! Jeśli macie w domu zbędne książki lub czasopisma, których nie potrzebujecie -  przynieście je do szkoły. W holu można je zostawić w wyznaczonym miejscu. Natomiast jeśli zainteresuje Was jakaś książka lub czasopismo, możecie zabrać je do domu.
    Ogólnoświatowa akcja Bookcrossing (uwolnij książkę) to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS!

  • W szkole obchodziliśmy Szkolne Święto Czytania. Na każdej lekcji w szkole podstawowej nauczyciele czytali w klasach przez 10 minut wybraną książkę. Każda klasa wybrała swoją książkę do czytania.  Natomiast w bibliotece odbyło się podsumowanie akcji głośnego czytania oraz podsumowanie projektu "Czytam sobie". Zaproszony gość pan Łukasz Filipowicz przeczytał uczestnikom fragment książki "Babcia Rabuś". Wszyscy wzięli też dział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” – wykonaliśmy wspólną fotografię czytających uczniów dla czasopisma „Biblioteka w szkole”.

    GALERIA FOTO

  • Podczas zebrań z rodzicami 18 maja zorganizowana została akcja czytelnicza mająca na celu przedstawienie rodzicom wpływu czytania na rozwój dzieci i zachęcenie ich do głośnego czytania wspólnie z dziećmi. Przygotowane zostały ulotki informacyjne (Wpływ czytania na rozwój dziecka/rady dla rodziców), wystawa Książki naszych marzeń, gazetki i plakaty pod hasłami: Czytanie mądra rzecz oraz Głośne czytanie w bibliotece szkolnej.

  • Katarzyna Nowak została laureatką wojewódzkiego etapu konkursu, który jest realizowany w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Utracone dziedzictwo – losy polskich ziemian w wieku XX.  Kasia zajęła I miejsce i dostała się do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 10 czerwca 2016r w Krakowie. Będzie reprezentować województwo wielkopolskie i lubuskie.  Katarzyna napisał pracę pisemną pt. „Utracone dziedzictwo - wartości zachowane”, poświęconą rodzinie Żółtowskich z linii Czackiej.  Na 19 stronach swej pracy  przedstawiła historię rodziny widzianej oczami Michała Żółtowskiego.  Zwróciła uwagę na system wartości panujący w rodzinach ziemiańskich, które można scharakteryzować kilkoma słowami: Rodzina-Honor- Religia-Tradycja-Ojczyzna. Powodzenia w Krakowie!

  •  

    Rozpoczynamy właśnie trzeci miesiąc głośnego czytania w bibliotece. W tym tygodniu czytamy Dziennik cwaniaczka. A oto pozostałe książki, które już przeczytaliśmy: Nilsson Ulf Kret sam na scenie, Widmark Martin Tajemnica diamentów, Widmark Martin Tajemnica urodzin, Widmark Martin Tajemnica zwierząt, Wojciechowska Martyna  Dzieciaki świata, Wojciechowska Martyna  Zwierzaki  świata, Balsam dla Duszy do czytania z dzieckiem, Kinney Jeff Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście.

  •  

    W tym tygodniu podczas dużych przerw czytamy w bibliotece książkę Balsam dla Duszy do czytania z dzieckiem.

    Zapraszamy wszystkich, którzy lubią wzruszające historie!

  • Już od ponad miesiąca codziennie głośno czytamy książki w bibliotece na pierwszej dużej przerwie. Zainteresowanie słuchaniem książek nie słabnie. Czasem nawet brakuje miejsca na dywanie dla wszystkich słuchających. Bibliotekę codziennie odwiedzają różni lektorzy. Czytali już nam:

    GALERIA FOTO

  • Codziennie podczas dużej przerwy od godziny 10.40 głośno czytamy ciekawe książki. ZAPRASZAMY!

  • Zapraszamy na wystawę nowości książkowych w bibliotece szkolnej. Do biblioteki zakupiono blisko 150 nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży. Są to bajki, opowiadania i powieści o bardzo różnorodnej tematyce. Przeważają serie i cykle wydawnicze dla uczniów w różnym wieku. Zakupiono także książki związane z zainteresowaniami zgłaszanymi przez dzieci - wędkarstwo, podróże, przygotowywanie biżuterii, literatura fantasy, książki o tematyce obyczajowej, antyutopijnej i postapokaliptycznej dla dzieci i młodzieży. W bibliotece obecnie znajdują się następujące serie i cykle wydawnicze:

    GALERIA FOTO

  • Niedawno  uczniowie, którzy wykazywali swoje umiejętności plastyczne oraz zaangażowanie, mogli poszczycić się sukcesami. W dniu 1 grudnia został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny na plakat pod hasłem: „Bądźmy zdrowi”w ramach realizacji Projektu „Bądźmy zdrowi- wiemy, więc działamy”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. III miejsce przypadło pracy Sary Drozdek.

    Natomiast w dniu 9 grudnia kilkuset uczestników wzięło udział w powiatowym konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 25 prac. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Amelia Retta, Małgorzata Marcinkowska ,Patrycja Błaszkowska, Jolanta Donaj, Mateusz Kaźmierczak, Mariusz Frąckowiak, Mateusz Frąckowiak,  Julia Andrzejewska. Natomiast  Weronika Buśko zdobyła zaszczytne II miejsce.

    Ponadto szkoła przystąpiła do programu „Wzorowa Łazienka”. W programie  2 edycji wzięło udział 1196 szkół z całej Polski. My znaleźliśmy się na 694 miejscu. Konkurs polegał na codziennym oddawaniu głosów na prace plastyczne danej szkoły.
    Dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów.

    Zapisz

  • W dniu 21 maja 215 roku odbył się jak ,każdego roku, Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas drugich i trzecich szkoły podstawowej o nagrodę Burmistrza Śmigla. Organizatorem w tym roku był Zespół Szkół w Bronikowie. Do placówki przyjechali najlepsi uczniowie z klas drugich i trzecich z całej naszej gminy. Wszyscy uczestnicy konkursu klas drugich  pisali dyktando z wieloma trudnościami. Uczniowie klas trzecich pisali tekst jeszcze trudniejszy.

  • W marcu 2015 roku uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Fundację na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju z siedzibą w Warszawie. Zadanie polegało na przygotowaniu pracy rysunkowej pt. "Jak właściwie postępować z zużytymi bateriami". Następnie 30 marca odbył się happening, gdzie uczniowie zaprezentowali hasła propagujące właściwe postępowanie z bateriami. Uczniowie wykonali 45 prac. Prace następujących uczniów zostały wysłane na konkurs:

  • 12 maja odbyły się w Mistrzostwa Gminy Śmigiel w Grach i Zabawach klas I-III. Mistrzostwa odbyły się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Śmiglu. Z naszej szkoły wzięły w nich udział klasy: Ia, IIb i IIIa. Klasy te  zostały zakwalifikowane do udziału w mistrzostwach w ramach rozgrywek międzyklasowych. W rozgrywkach uczestniczyło pięć szkół z naszej gminy. Po bardzo zaciętej walce wszystkie drużyny naszej szkoły wróciły z medalami. Klasa Ia zajęła III miejsce, klasa IIb również otrzymała brązowe medale. Klasa IIIa wygrała mistrzostwa zdobywając I miejsce. W dalszych rozgrywkach reprezentować będzie więc gminę Śmigiel w mistrzostwach powiatowych dnia 15 maja w Racocie. Gratulując wszystkim zdobycia medali, życzymy klasie IIIa dalszych sukcesów w rozgrywkach powiatowych.

    GALERIA FOTO

    Zapisz

  • Z przyjemnością ogłaszamy, iż przygotowana przez klasę IIbg kampania promująca zdrowe odżywianie została nagrodzona wyróżnieniem  w ogólnopolskim konkursie "Żyj smacznie i zdrowo" :)
    Gratulacje należą się uczennicom, które najaktywniej włączyły się w planowanie i realizację działań, a są to: Daria Kupka, Kamila Golec, Klaudia Baranowska, Agnieszka Basiura, Agnieszka Chomska, Weronika Domagała, Sara Drozdek, Klaudia Pawlak i Aleksandra Szlafka. Dziękujemy także za pomoc Darii Nyczce z kl. II a g.

  • W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie Szkoła z Klasą 2.0. Program ten skupia się na mądrym i przemyślanym wykorzystaniu TIK w codziennej pracy szkolnej. W czasie trwania programu uczniowie wraz z nauczycielami realizują zadania, które następnie umieszczane są na specjalnej platformie Szkoły z Klasą 2.0. Wykonanie zadań oceniane jest przez specjalna komisję. Najciekawsze prace otrzymują odznakę „Dobra Praktyka”. Gdy minimum 3 materiały stworzone przez uczestników otrzymają tę odznakę to wtedy szkoła uzyskuje  specjalne wyróżnienie - tytuł „Szkoły eksperckiej”.  Miło mi poinformować, że nasza szkoła otrzymała ten właśnie tytuł. Przed uczestnikami programu pojawiło się teraz największe wyzwanie - swoje całoroczne osiągnięcia będą prezentować na Szkolnym Festiwalu 2.0., który odbędzie się w maju.

  • Dnia 18 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Bronikowie odbył się XV już Gminny Konkurs Ortograficzny o Nagrodę Burmistrza Śmigla „Zostań Mistrzem Ortografii”. Miło nam donieść, że spośród wszystkich gimnazjalistów Gminy Śmigiel najlepiej spisała się uczennica klasy I B Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Czaczu Katarzyna Nowak, która zajęła I miejsce. Brawo! Gratulujemy! 

  • W piątek 13 marca drużyna gimnazjum chłopców w składzie: Mateusz B., Rafał P., Szymon P., Daniel L., Radek O., Sebastian M., Wiktor B., Marcin Grycz., Daniel S., Jakub B., Krystian M., Sebastian D., wzięła udział w Zawodach Rejonowych w Siatkówkę w Gostyniu. Chłopcy, aby dostać się na tej rangi zawody wcześniej wygrali zawody gminne, a następnie powiatowe w Kościanie. Założeniem pana Marka Sowy było zdobyć  medal i udało się.

  • Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego prowadził akcję edukacyjną pt.: „Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów szkół podstawowych z terenu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi”. Uczniowie którzy brali udział w warsztatach mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Jak widzą dzieci segregację śmieci”. Z takiej możliwości skorzystała Monika Jaśkowiak z klasy Vb, która wykonała plakat. Dzięki niemu zajęła rewelacyjne PIERWSZE miejsce spośród 215 nadesłanych prac konkursowych. Główną nagrodą, którą odebrała nasza zwyciężczyni w leszczyńskim Ratuszu był tablet. Gratulujemy Monice i zachęcamy do brania udziału w konkursach dzięki którym można zdobyć cenne nagrody.

    ZOBACZ TAKŻE: http://elka.pl/content/view/72708/80/

  • Rafał i Szymon Pelec reprezentowali naszą szkołę w Gminnych Drużynowych Zawodach w Tenisa Stołowego w Śmiglu. Oprócz chłopaków udział wzięły Joanna Maślak i Milena Weinert. Niestety dziewczynom nie udało się pokonać gimnazjalistek ze Śmigla, dlatego swoją przygodę zakończyły na rozgrywkach gminnych. Natomiast chłopcy po wygranej pojechali na zawody powiatowe do Jerki. Z turnieju wrócili ze złotymi medalami, a I miejsce pozwalało im na sprawdzenie się z najlepszymi drużynami rejonu leszczyńskiego.

  • Radośnie kończy się nasza przygoda z projektem eSzkoła Moja Wielkopolska. Zespół  uczniowski w składzie: Klaudia Pawlak, Weronika Domagała, Miron Janik, Konrad Jankowski, Wiktor Bielawski, Dariusz Zając, Krzysztof Jasiak, Sebastian Donaj, Jacek Mencel, Radosław Olejnik, realizujący, pod opieką p. Piotra Koniecznego,  projekt „Ekoprąd – wykręcamy volty”  zdobył uznanie komisji ekspertów i  w dniu 24 września 2014r, podczas uroczystej Gali podsumowującej trzecią edycję  eSzkoły, stanął na podium zdobywając trzecie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.  Gratulujemy im cennych nagród i cieszymy się razem z nimi.

  • Julia Poppe reprezentowała kilkakrotnie naszą szkołę w konkursach języka niemieckiego. Uczennica ta zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu Konkursu Języka Niemieckiego uzyskując tytuł finalistki.  W konkursie tym oprócz zaprezentowania swoich umiejętności językowych, trzeba było wykazać się również obszerną wiedzą z zakresu geografii, polityki, historii i kultury państw niemieckojęzycznych. Julia uczestniczyła również w II etapie powiatowego konkursu "Deutsch ist easy", podczas którego uczestnicy prezentowali przygotowany przez siebie plakat i odpowiadali na pytanie "Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?".

    http://www.lo1-koscian.pl/Deutsch_ist_easy.html

  • Już październik się kończy, czas szybko mija, a my już możemy pochwalić się osiągnięciami.  We wrześniu nasze sztafety dziewcząt ze szkoły podstawowej i  gimnazjum reprezentowały naszą gminę na zawodach powiatowych w Racocie. Cieszy fakt, iż nasza szkoła wystawiła reprezentację na zawody gminne w każdej kategorii i odnieśliśmy sukces.

  • 23 października 2013 r. odbyła się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Gala Finałowa II edycji projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”, która w tym roku odbywała się pod hasłem „eSzkoła od kuchni”. Brali w niej udział dyrektorzy szkół, władze miast szkół biorących udział w projekcie i uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Renata Stachowska, Pan Burmistrz Śmigla Wiktor Snela, uczeń Daniel Ludwiczak wraz z opiekunem Panią Natalią Kozak.

  • Miło nam poinformować odwiedzających nas internautów, że nasza strona internetowa kolejny raz została zauważona i nagrodzona przez portal edukacyjny Interkl@sa.

    Otrzymaliśmy po raz trzeci tytuł SZKOŁY MIESIĄCA w kategorii szkół gimnazjalnych w miesiącu grudniu 2012. W nagrodę szkoła otrzymała program CENZOR filtrujący zasoby internetu z licencją na wszystkie komputery w pracowni komputerowej.

    Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzali i głosowali na naszą stronę!

  • 6 grudnia 2012r odbył się w naszej szkole II Panel Koleżeński SUS. Podczas bardzo miłej uroczystości odbyło się podsumowanie całodziennej pracy przebywających  w naszej szkole nauczycieli - panelistów, którzy reprezentowali:

    • Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie,
    • Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Jordana w Krotoszynie,
    • Zespół Szkół w Starej Przysiece Drugiej.

    Nauczyciele ci jednogłośnie stwierdzili, że Zespół Szkół w Czaczu zasłużył na tytuł Szkoły Uczącej Się. Uzyskaliśmy Certyfikat na lata 2012-2015.

  • Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa nagrodził naszą stronę internetową po raz drugi!

    W ogólnopolskim konkursie na szkolną witrynę otrzymaliśmy tytuł "Szkoły Miesiąca" w kategorii szkół gimnazjalnych w miesiącu styczniu 2011. Otrzymaliśmy ponownie cenne nagrody: program Cenzor i Arcavir, które zostaną zainstalowane m.in. w pracowni nr 6.

    SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM I UCZNIOM, KTÓRZY PUBLIKUJĄ NASZEJ STRONIE - BEZ WAS NIE BYŁOBY TEGO SUKCESU

    Dziękujemy także wszystkim życzliwym sympatykom  za oddane na nas głosy oraz za tak liczne odwiedzanie naszej strony!

  • We wrześniu 2003 r. przystąpiliśmy do programu „Szkoła Ucząca się”. Jest to program prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności.

    Praca w tym programie ma na celu dążenie do stałego rozwoju i podnoszenia jakości pracy naszej szkoły. Dążymy jako szkoła do tego, aby nie tylko nauczać, ale także stale się doskonalić.

  • W 2000r. szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół podstawowych „Superszkoła 2000” zorganizowanym przez gazetę Super Express, MEN oraz kancelarię Prezydenta RP.

  • W roku szkolnym 2002/2003 Gimnazjum w Czacz wzięło udział w akcji zorganizowanej przez Prezydenta RP, Gazetę Wyborczą i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła z klasą”. Nasza szkoła zrealizowała zadania, spełniła wymogi akcji i otrzymała Certyfikat „Szkoły z klasą”.

  • Redakcja naszej szkolnej gazetki „Kleks”, której opiekunem jest pani Alicja Bartkowiak, zajęła I miejsce i tym samym uzyskała tytuł najlepszej gazetki gimnazjalnej w powiecie kościańskim. 1 czerwca 2007 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Kościana nastąpiło podsumowanie realizacji projektu „Czwarta władza” i zostały wręczone nagrody.

  • Miło nam poinformować wszystkich odwiedzających nas internatów, że nasza strona internetowa zajęła I miejsce w grudniowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polskiego Portalu Edukacyjnego Interkl@sa  na Szkolną Witrynę Internetową. Otrzymaliśmy tytuł "Szkoły miesiąca" i w grudniu byliśmy najlepsi w Polsce w kategorii szkół gimnazjalnych! ZOBACZ TUTAJ.