Przedszkole
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów
Zespół Szkół w Czaczu
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Do naszej szkoły już dotarła puszka 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli ktoś miałby ochotę wesprzeć finansowo Świąteczne Dzieło Polskich Wolontariuszy, nie musi czekać na ten jedyny dzień finału, który w roku 2025 wypada 26 stycznia, ale już dziś może zostać sponsorem.
Od września już po raz trzeci nasza szkoła brała udział w kampanii promocyjnej LIDL „Szkoły Pełne Talentów”. Akcja polegała na zbieraniu „Talenciaków”, które były przypisywane do konta szkoły. Wspólnie udało nam się ich zgromadzić ponad 2300! Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców naszych uczniów szkoła otrzymała nagrodę za zebrane „Talenciaki” – szafkę z klockami do świetlicy szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i uprzejmość wszystkim, którzy dedykowali „Talenciaki” naszej szkole. fot.M.Jagodzińska
W grudniu uczniowie klas IVa i IVb wraz z rodzicami, w ramach lekcji historii, tworzyli drzewa genealogiczne swojej rodziny. Wspólna praca odsłaniała zakamarki rodzinnych historii i tradycji. Stworzenie drzewa genealogicznego pozwoliło uporządkować dane genealogiczne, poznać daty urodzin, nazwiska oraz kluczowe wydarzenia z życia członków swojej rodziny. Uczniowie mieli możliwość poznać historię swoich najbliższych, o których na co dzień nie zawsze pamiętamy.
13 grudnia odbyła się I Debata Uczniowska dla uczniów klas 4-8 pod hasłem „Przeciwko nieśmiesznym żartom - czy każdy dowcip jest zabawny?”
Podczas debaty młodzież przybliżała żarty z jakimi spotykają się na co dzień oraz zastanawiała się nad granicami żartu, konsekwencjami jakie niosą ze sobą żarty, które nie są zabawne. Zdaniem uczniów nieśmieszne żarty są wtedy, kiedy krzywdzą innych, kiedy wywołują konsekwencje prawne i moralne. Każdy żart ma granicę, nigdy nie należy żartować z sytuacji osobistej, wyglądu, trudnych przeżyć i rodziny drugiej osoby. Dużą rolę w żartowaniu odgrywają rówieśnicy, których młodzi ludzie naśladują lub chcą się im przypodobać oraz treści zamieszczane w Internecie. Młodzież uważa, że znaczącą rolę w edukowaniu uczniów na temat granic w humorze mają szkoły oraz rodzice, jako środowiska, w których spędzają zdecydowaną część swojego czasu. Na zakończenie uczniowie podkreślili ważne dla wszystkich słowa, że najpierw trzeba pomyśleć, a później działać.
W ramach działań profilaktycznych również w klasach 1-3 wychowawcy rozmawiali z uczniami na temat nieśmiesznych żartów. A efektem końcowym były plakaty, które stały się częścią dekoracji podczas debaty uczniowskiej oraz były prezentowane na korytarzach szkoły.
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Pisania Kartek Świątecznych 11 grudnia odbyło się spotkanie dla chętnych uczniów, na którym były wykonywane kartki świąteczne. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć składanie życzeń oraz adresowanie kopert.
Mamy nadzieję, że własnoręcznie wykonane kartki ucieszą odbiorców.
fot.K.Handke
6 grudnia rozpoczęliśmy w naszej szkole przepiękny czas, czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W holu szkoły udekorowaliśmy piękną, pachnącą choinkę. Święty Mikołaj gościł w każdej klasie i obdarowywał uczniów słodkimi niespodziankami. Wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje z akcentem mikołajkowym. Magia świąt zawitała już w progi naszej szkoły.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wspólnego wykonywania kartek świątecznych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Pisania Kartek Świątecznych.
Wstępem do wspólnej pracy niech będzie krótki spot kampanii społecznej, promujący ideę pisania kartek i dbania o relacje.
Pierwsze dni listopada to czas wyjątkowej zadumy i refleksji – 1 listopada obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada Zaduszki. Był to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę o szacunku dla nich. Taki też cel przyświecał naszej wycieczce na pobliski cmentarz. W tym miesiącu obchodziliśmy również Dzień Postaci z Bajek, szykowaliśmy samodzielnie zdrowe drugie śniadanie w ramach akcji "Śniadanie daje moc".
Fundacja Dbam o Mój Zasięg organizuje kolejny wartościowy webinar. Tym razem tematem spotkania będzie „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – jak być dobrym rodzicem?”. Prowadzącym jest pan Tomasz Bilicki - pedagog, psychoterapeuta (1. stopień referencyjny), psychotraumatolog, interwent kryzysowy oraz nauczyciel. W czasie spotkania będą poruszane następujące zagadnienia:
GALERIA FOTO - zachęcam Państwa również do zapoznania się z materiałami graficznymi o schemacie naśladowania rodziców przez dzieci.
25 listopada 2024 r. klasy VIIIa i VIIIb uczestniczyły w lekcji wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Miejskim w Śmiglu.
Lekcję poprowadził zastępca burmistrza p. Marcin Jurga, który przybliżył zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego i wytłumaczył, na czym polega decentralizacja władzy i demokracja. Odpowiadał na liczne pytania dotyczące np. sali gimnastycznej w Czaczu, ścieżki rowerowej z Czacza do Karśnic, czy do Przysieki Polskiej. Uczniowie zwiedzili Urząd dowiadując się, gdzie załatwia się konkretne sprawy ważne dla obywateli.